Při protestech v Súdánu zemřelo nejméně osm lidí, podle vojenské junty útočili neznámí střelci

Nejméně osm lidí zemřelo v Súdánu při demonstracích proti vládnoucí vojenské juntě. Mezi oběťmi jsou civilisté i vojáci, informovala agentura Reuters s odvoláním na vojenskou radu, která od převratu v zemi vládne. Podle ní na lidi zaútočili neznámí střelci. K incidentu podle agentury došlo během takzvaného milionového protestu, první velké demonstraci od brutální rozehnání protestů na začátku června, kdy zemřelo několik desítek lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Chartúm (Aktualizováno: 20:23 30. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K incidentům docházelo už od rána. Například súdánské bezpečnostní složky vnikly do sídla hlavní opoziční skupiny, která demonstrace proti vojenské juntě organizuje. Několik členů Súdánského sdružení profesionálů pozatýkaly.

Proti desítkám tisícům protestujících v metropoli Chartúmu pak byl podle agentury AFP použit slzný plyn.

Demonstranti se sešli v Chartúmu a městě Omdurmán, které je druhým největším v zemi. Následně pochodovali k domovům obětí protestů. Agentura Reuters s odvoláním na svědka uvedla, že několik tisíc nespokojenců pochodovalo k ministerstvu obrany a bezpečnostní složky následně střílely do vzduchu.

‚Zůstaňte v ulicích, dokud armáda nepředá moc lidu.‘ Při generální stávce v Súdánu zemřeli tři protestující

Číst článek

Vládní polovojenské jednotky před nedělním protestem posílily obranu. Podle jednoho z demokratických vůdců Ahmeda al-Rabieho vnikly na tiskovou konferenci pořádanou v sobotu příznivci opozice.

„Než jsme mohli konferenci začít, přerušili nás vládní ozbrojenci. Vstoupili do budovy a vystoupení nám zakázali,“ uvedl al-Rabie. Všichni přítomní byli nuceni budovu opustit. V místech protestů jsou zavřené obchody, píše zpravodajský server BBC.

Moc civilistům

Hlavním sloganem protestů je „madaníja,“ tedy civilní vláda. Už od dubnového sesazení diktátora Umara Bašíra žádá opozice předání moci civilistům.

Místopředseda junty Muhammad Dagalo před nedělními protesty varoval. Prohlásil, že za veškeré oběti a škody ponese odpovědnost opozice. „Jsou to vandalové, kteří mají své vlastní skryté zájmy. Nechceme problémy,“ řekl o demonstrantech Dagalo podle britského deníku The Guardian.

Dagalo je zároveň velitelem Rychlé podpory. Jejich ozbrojenci mají podle opozice na svědomí desítky mrtvých demonstrantů z počátku června.

Protesty začaly loni v prosinci a vyvolala je ekonomická krize. Demonstranti zůstali v ulicích i po sesazení diktátora Umara Bašíra z obav, že se armáda bude snažit držet u moci a zachová režimní struktury.

mac, gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme