Revoluce v Súdánu. Tisíce lidí požadují konec prezidenta, bezpečnostní složky střílely do vzduchu

Súdánské bezpečnostní složky se v úterý střelbou do vzduchu znovu pokoušely rozehnat tisíce lidí, kteří se v centru metropole Chartúm účastní protivládního protestu vsedě a žádají demisi prezidenta Umara Bašíra. Demonstranti strávili již třetí noc před budovou ministerstva obrany. Na záběrech, které v úterý ráno zveřejnila místní televize, je slyšet střelba a následně jsou vidět utíkající lidé, uvedla agentura Reuters.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle zpráv aktivistů na sociálních sítích vojáci, kteří hlídkují u ministerstva, se snažili chránit demonstranty a u areálu jim poskytli úkryt. O život údajně přišli dva vojáci, úřady však zprávy o jejich smrti nepotvrdily.

Protivládní protesty vypukly v Súdánu loni v prosinci a původně byly namířeny proti zdražení paliva a potravin. Následně však přerostly v požadavek ukončení 30leté vlády prezidenta Bašíra. Hlava státu ale odstoupit odmítá. Armáda se až do pondělka do demonstrací nevměšovala.

Napětí se vystupňovalo v neděli, kdy se aktivisté shromáždili u areálu, v němž v centru Chartúmu sídlí ministerstvo obrany, prezident a bezpečnostní složky, a utábořili se tam.

Největší demonstrace

Zpravodajský server BBC dříve napsal, že demonstrace jsou nyní největší od počátku protestů. Poprvé se k nim připojila i skupina prominentních opozičních vůdců, uvedla agentura Reuters.

Příslušníci tajné služby a pořádkové policie se nyní několikrát pokusili rozehnat demonstranty, těm však přišli na pomoc vojáci.

Súdánský ministr vnitra Bišár Džumaa v pondělí oznámil, že víkendové nepokoje si vyžádaly sedm mrtvých a pět desítek zraněných; zadrženo bylo bezmála 2500 lidí.

Od počátku demonstrací přišlo podle súdánských úřadů o život 39 lidí, včetně tří členů bezpečnostních složek. Podle aktivistů za lidská práva si však násilí vyžádalo více než 60 mrtvých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme