‚Zůstaňte v ulicích, dokud armáda nepředá moc lidu.‘ Při generální stávce v Súdánu zemřeli tři protestující

Protesty v Súdánu (archivní foto) | Zdroj: Reuters
  • V Súdánu v neděli začala generální stávka organizovaná opozicí, která tak chce donutit prozatímní vojenskou vládu k předání moci civilistům.
  • Server BBC s odvoláním na opozici uvedl, že armáda před začátkem stávky řadu zaměstnanců zatkla a vyhrožovala lidem, aby se protestu neúčastnili.
  • Podle agentury AFP rozháněla ráno policie slzným plynem lidi, kteří stavěli v ulicích barikády, což je též forma protestu opozice.
  • Jak uvedli místní zdravotníci, o život přišli tři lidé. Jeden byl zastřelen, další zbiti a pobodáni.
  • Server BBC s odvoláním na opozici uvedl, že armáda před začátkem stávky řadu zaměstnanců zatkla a vyhrožovala lidem, aby se protestu neúčastnili.

Aktualizováno Chartúm (Aktualizováno: 18:00 9. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční svaz Súdánská asociace profesionálů od neděle vyhlásil stávku a manifestace občanské neposlušnosti. V textových zprávách, jimiž svaz protest svolával kvůli už týden nefungujícímu internetu, apeloval na pokojný rozměr manifestací.

Neděli svaz pro stávku vybral proto, že je v této 40milionové muslimské zemi prvním dnem po svátku íd al-fitr, jímž skončil postní měsíc ramadán.

„Ulice jsou plné krve, v domech vládne smutek a celá země je zarmoucená,“ napsala ve výzvě ke stávce Súdánské asociace profesionálů. Opozice ke stávce přistoupila kvůli pondělnímu zásahu bezpečnostních složek, které rozehnaly demonstraci před budovou ministerstva obrany v Chartúmu. Zemřely při tom desítky lidí, podle opozice bylo obětí více než 100.

Zatčení opozičních lídrů

Protestující pobývali před budovou ministerstva obrany už od začátku dubna a požadovali odstoupení tehdejšího prezidenta Umara Bašíra, který v zemi vládl 30 let. Bašíra donutila k odstoupení 11. dubna armáda, která se dočasně ujala vedení země.

Při protestech v Súdánu zemřelo 60 lidí. Čína a Rusko zablokovaly rezoluci OSN odsuzující násilí

Číst článek

Armáda se s protestujícími dohodla na přechodném období, jež má vést k volbám. Aliance opozičních skupin ale žádá rychlý přechod k civilní vládě. Súdánská asociace profesionálů vyzvala lid, aby zůstal v ulicích, dokud armáda plně nepředá moc civilistům.

Tento týden se do konfliktu v Súdánu vložil jako zprostředkovatel etiopský premiér Abiy Ahmed, který v pátek jednal v Chartúmu se zástupci vládnoucí vojenské rady i se zástupci opozice.

Lídři opozice po rozhovorech uvedli, že na Ahmedovu roli prostředníka přistoupí, pokud vojáci mimo jiné přijmou zodpovědnost za pondělní zásah vůči demonstrantům, nechají zásah vyšetřit mezinárodní komisí a propustí politické vězně.

Server BBC uvedl, že v pátek a v sobotu bylo zatčeno několik opozičních lídrů.

Na internetu se objevily nedělní záběry z Chartúmu a z přístavu Port Súdán, na kterých jsou vidět prázdné ulice a zavřené obchody. „Pokojný protest prostřednictvím občanské neposlušnosti a generální stávky je tím nejrychlejším a nejúčinnějším způsobem, jak sesadit vojenskou vládu... a jak zajistit předání moci přechodné civilní vládě," uvedla Súdánská asociace profesionálů ve svém prohlášení.

SPA také zveřejnila záběry z prázdného mezinárodního letiště v Chartúmu. Stávky se podle asociace účastní i zaměstnanci letiště a piloti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme