‚Zůstaňte v ulicích, dokud armáda nepředá moc lidu.‘ Při generální stávce v Súdánu zemřeli tři protestující

Protesty v Súdánu (archivní foto) | Zdroj: Reuters
  • V Súdánu v neděli začala generální stávka organizovaná opozicí, která tak chce donutit prozatímní vojenskou vládu k předání moci civilistům.
  • Server BBC s odvoláním na opozici uvedl, že armáda před začátkem stávky řadu zaměstnanců zatkla a vyhrožovala lidem, aby se protestu neúčastnili.
  • Podle agentury AFP rozháněla ráno policie slzným plynem lidi, kteří stavěli v ulicích barikády, což je též forma protestu opozice.
  • Jak uvedli místní zdravotníci, o život přišli tři lidé. Jeden byl zastřelen, další zbiti a pobodáni.
  • Server BBC s odvoláním na opozici uvedl, že armáda před začátkem stávky řadu zaměstnanců zatkla a vyhrožovala lidem, aby se protestu neúčastnili.

Aktualizováno Chartúm (Aktualizováno: 18:00 9. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční svaz Súdánská asociace profesionálů od neděle vyhlásil stávku a manifestace občanské neposlušnosti. V textových zprávách, jimiž svaz protest svolával kvůli už týden nefungujícímu internetu, apeloval na pokojný rozměr manifestací.

Neděli svaz pro stávku vybral proto, že je v této 40milionové muslimské zemi prvním dnem po svátku íd al-fitr, jímž skončil postní měsíc ramadán.

„Ulice jsou plné krve, v domech vládne smutek a celá země je zarmoucená,“ napsala ve výzvě ke stávce Súdánské asociace profesionálů. Opozice ke stávce přistoupila kvůli pondělnímu zásahu bezpečnostních složek, které rozehnaly demonstraci před budovou ministerstva obrany v Chartúmu. Zemřely při tom desítky lidí, podle opozice bylo obětí více než 100.

Zatčení opozičních lídrů

Protestující pobývali před budovou ministerstva obrany už od začátku dubna a požadovali odstoupení tehdejšího prezidenta Umara Bašíra, který v zemi vládl 30 let. Bašíra donutila k odstoupení 11. dubna armáda, která se dočasně ujala vedení země.

Při protestech v Súdánu zemřelo 60 lidí. Čína a Rusko zablokovaly rezoluci OSN odsuzující násilí

Číst článek

Armáda se s protestujícími dohodla na přechodném období, jež má vést k volbám. Aliance opozičních skupin ale žádá rychlý přechod k civilní vládě. Súdánská asociace profesionálů vyzvala lid, aby zůstal v ulicích, dokud armáda plně nepředá moc civilistům.

Tento týden se do konfliktu v Súdánu vložil jako zprostředkovatel etiopský premiér Abiy Ahmed, který v pátek jednal v Chartúmu se zástupci vládnoucí vojenské rady i se zástupci opozice.

Lídři opozice po rozhovorech uvedli, že na Ahmedovu roli prostředníka přistoupí, pokud vojáci mimo jiné přijmou zodpovědnost za pondělní zásah vůči demonstrantům, nechají zásah vyšetřit mezinárodní komisí a propustí politické vězně.

Server BBC uvedl, že v pátek a v sobotu bylo zatčeno několik opozičních lídrů.

Na internetu se objevily nedělní záběry z Chartúmu a z přístavu Port Súdán, na kterých jsou vidět prázdné ulice a zavřené obchody. „Pokojný protest prostřednictvím občanské neposlušnosti a generální stávky je tím nejrychlejším a nejúčinnějším způsobem, jak sesadit vojenskou vládu... a jak zajistit předání moci přechodné civilní vládě," uvedla Súdánská asociace profesionálů ve svém prohlášení.

SPA také zveřejnila záběry z prázdného mezinárodního letiště v Chartúmu. Stávky se podle asociace účastní i zaměstnanci letiště a piloti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme