Při protestech v Súdánu zemřelo 60 lidí. Čína a Rusko zablokovaly rezoluci OSN odsuzující násilí

Čína a Rusko ve středu zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN přijetí rezoluce, která odsuzovala pondělní násilné potlačení demonstrace v Súdánu a vyzývala k ukončení násilí. S odvoláním na diplomaty OSN o tom informovala agentura AFP. Podle oficiální bilance si zásah armády vyžádal život nejméně 35 lidí. Agentura Reuters s odvoláním na skupinu lékařů napojenou na opozici uvedla, že počet obětí se vyšplhal na 60.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při protestech v Súdánu bylo postřeleno jedenáct lidí.

Protesty v Súdánu | Foto: Mohamed Nureldin Abdallah | Zdroj: Reuters

Armáda v pondělí násilně rozehnala pokojný protest lidí nespokojených s vývojem v zemi, kde armáda v dubnu svrhla prezidenta Umara Bašíra. Jednání mezi juntou a hlavní opoziční koalicí, která měla přinést dohodu o budoucí podobě správy země, v posledních týdnech uvázla a demonstranti požadovali rychlý přechod k civilní vládě.

Súdánská armáda rozehnala pokojný protest proti vojenské juntě. Třináct lidí zemřelo

Číst článek

V úterý vojenská junta uvedla, že chce vypsat předčasné volby do devíti měsíců a že ruší veškeré dosud platné dohody s civilní opozicí. Ta s krokem armády nesouhlasí a chce dál demonstrovat.

Návrh rezoluce, který vypracovaly Británie a Německo a který Čína s podporou Ruska následně zablokovala, vyzýval súdánskou armádu a opozici, aby „pokračovaly ve společné práci na hledání shody při řešení aktuální krize“, uvedla agentura AFP. Podle ní Čína při jednání za zavřenými dveřmi trvala na tom, aby se vyčkalo na reakci Africké unie, jejíž rada by se měla sejít dnes. Rusko návrh rezoluce označilo za „nevyvážený“.

Po zablokování návrhu rezoluce v Radě bezpečnosti OSN odsoudilo násilné potlačení protestu v Súdánu ve společném prohlášení osm evropských zemí – kromě Británie a Německa také Francie, Itálie, Polsko, Belgie, Nizozemsko a Švédsko. Osmička vyzvala súdánskou armádu, aby předala moc civilní vládě, „jak požaduje súdánský lid“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme