Z protestů večírek. V súdánské metropoli oslavovali vznik prezidentské rady se zástupci civilistů

Súdánci oslavují dohodu mezi armádou a opozicí. Protesty v Chartúmu se tentokrát změnily ve velký večírek. Demonstranti vítali vznik smíšené prezidentské rady se zástupci vojáků i civilistů. Obě strany oznámily rámcovou dohodu už v sobotu. V neděle jednaly o složení rady. Na výsledky jednání demonstranti netrpělivě čekají.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdánci oslavují dohodu mezi armádou a opozicí (ilustrační snímek) | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

V neděli se do Chartúmu sjeli demonstranti z dalších súdánských provincií a doprava v hlavním městě pod náporem lidí zkolabovala.

Mnozí Súdánci přitom už chtějí mít protestní období za sebou. Organizátoři ale odmítají demonstrace rozpustit dřív, než bude vyhlášeno složení nové prezidentské rady a oznámen vznik civilní vlády.

Právě předání moci civilistům je hlavní požadavek protestů. Armáda se totiž chopila moci po svržení třicet let trvající diktatury prezidenta Umara Bašíra před víc než dvěma týdny.

Na vzniku společné rady se špičky súdánské armády a opozice shodly v sobotu. Tento orgán by měl zajistit přechod země k civilní vládě, informovaly agentury Reuters a AFP.

Nyní zbývá projednat, kolik křesel v přechodném orgánu připadne armádě a kolik jich bude mít opozice.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme