Súdánská vojenská rada se domluvila s opozicí, lidé v ulicích začali oslavovat

Súdánská vládnoucí vojenská rada se domluvila s koalicí opozice a protestních skupin na sdílení moci v přechodném období před volbami. Krátce poté vyšly do ulic tisíce lidí oslavovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Chartúm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v ulicích súdánské metropole Chatúmu

Demonstrace v ulicích súdánské metropole Chatúmu (archivní foto) | Foto: Hussein Malla | Zdroj: ČTK/AP

Obě strany, které v uplynulých dvou dnech jednaly v Chartúmu, se domluvily na založení svrchované rady, uvedl na tiskové konferenci zprostředkovatel Africké unie s tím, že nové radě by střídavě předsedali civilisté a představitelé armády a zřízena by byla na tři roky nebo trochu déle.

Počet obětí během demonstrace v súdánském Chartúmu vzrostl na deset. Oběti byly zastřeleny

Číst článek

Strany se podle Reuters rovněž domluvily na sestavení nezávislé vlády expertů a na transparentním a nezávislém vyšetření násilí z uplynulých týdnů.

Vytvoření zákonodárného sboru bylo odloženo. Opoziční aliance měla původně mít ve 300členném přechodném parlamentu dvě třetiny křesel a zbytek další politické strany.

Civilní opozice však v pátek vyjádřila naději, že nynější dohoda otevřela cestu ke zřízení institucí a přechodné vlády a bude začátkem nové éry.

Podobné stanovisko zaujal také zástupce šéfa přechodné vojenské rady Mohamed Hamdan Dagalo, podle kterého dohoda „nikoho nevylučuje“.

Jsme vděční, vzpomínají Súdánci na studia v Česku. Dění ve své vlasti přirovnávají k sametové revoluci

Číst článek

„Děkujeme africkým a etiopským vyjednavačům za jejich snahu a trpělivost,“ doplnil.

Súdánci za přechod k civilní vládě demonstrovali téměř tři měsíce poté, co armáda sesadila dlouholetého autokratického vůdce Umara Bašíra. Jednání obou stran byla na mrtvém bodě od 3. června, kdy armáda násilně rozehnala pokojný protest.

Podle zdravotníků bylo při potlačení demonstrací od té doby zabito více než 100 lidí, úřady naopak uvádějí, že o život přišlo 62 osob, včetně tří příslušníků bezpečnostních složek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme