Nepokoje v Súdánu si vyžádaly pět životů, neznámí útočníci stříleli před hlavním velitelstvím armády

Při nepokojích v súdánské metropoli Chartúmu bylo v noci na úterý zabito pět lidí, včetně jednoho příslušníka bezpečnostních složek. Informovala o tom agentura AFP poté, co byli podle zdravotních a vojenských zdrojů zastřeleni další tři demonstranti. Mnoho protestujících bylo podle místní televize zraněno. Vojenská rada viní ze střelby skupiny nespokojené s politickým procesem.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Súdánu si vyžádaly několik obětí | Foto: Mohamed Nureldin Abdallah | Zdroj: Reuters

Místní zdroje už dříve informovaly o tom, že byl zabit jeden důstojník a jeden civilista poté, co neznámé osoby začaly střílet do míst před hlavním velitelstvím súdánské armády, což je dějiště dlouhodobé okupační protestní akce.

Násilnosti se odehrály v den, kdy vojenská rada, která převzala moc po nedávné demisi prezidenta Umara Bašíra, ohlásila dohodu s opozičními skupinami na struktuře přechodných institucí. Súdánská prokuratura zároveň obžalovala Bašíra z podílu na smrti demonstrantů během dřívějších protirežimních protestů, které vedly na začátku dubna k svržení prezidenta.

Studenti z Plzně zažili revoluci v Súdánu. ‚Nakoupili jsme vejce a zůstali doma,‘ vzpomínají

Číst článek

Vojenská rada obvinila ze střelby ozbrojené skupiny nespokojené s pokrokem, kterého bylo při politických jednáních dosaženo. „Neznámé elementy“ chtějí podle rady jednání sabotovat a pokusily se připojit k protestujícím. Ti obvinili z podněcování násilí protirevoluční síly napojené na bývalý režim.

Před střelbou v ulicích hlídkovaly polovojenské síly, které použily slzný plyn i výstřely k rozehnání protestů blokujících silnice. Podle agentury Reuters byla do pozdního večera slyšet těžká střelba.

Demonstranti v Súdánu zůstali i po Bašírově svržení v ulicích a požadují rychlé předání moci z rukou armády do rukou civilistů. Při zásazích bezpečnostních složek na demonstracích od loňského prosince zahynuly desítky lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme