Jednání o účasti civilistů na súdánské vládě neuspěla. Organizátoři protestů vyzvali ke generální stávce

Šest příslušníků súdánských bezpečnostních složek přišlo o život a dalších 16 bylo zraněno při úterních střetech s demonstranty napříč Súdánem. Podle agentury AFP to na tiskové konferenci oznámila přechodná vojenská rada. Armáda je v čele Súdánu poté, co po měsících pouličních protestů svrhla 11. dubna prezidenta Umara Bašíra.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdánští vojenští vůdci v úterý oznámili, že jsou připraveni jednat s opozicí o politické budoucnosti země | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Súdánští vojenští vůdci v úterý oznámili, že jsou připraveni jednat s opozicí o politické budoucnosti země. Krok nicméně podmínili tím, že už se nebudou konat další protesty.

Tři členové súdánské vojenské rady odstoupili. Podle opozice se měli podílet na potlačování demonstrací

Číst článek

Opoziční skupiny a demonstranti v uplynulých dnech zesílili tlak na přechodnou vojenskou radu s cílem urychlit přechod k civilní vládě. „Jsme připraveni jednat, ale po dnešku už žádný chaos,“ uvedl zástupce šéfa přechodné vojenské rady Muhammad Hamdán Dagalo.

Organizátoři protestů - Súdánská asociace profesionálů (SPA) - vyzvali v pondělí k demonstracím a generální stávce. Společná jednání s provizorní radou totiž nepřinesla vytvoření přechodné rady, kterou by vedli nejen vojáci, ale i civilisté.

‚Jsme součástí revoluce‘

Vojenská rada nicméně v úterý na tiskové konferenci oznámila, že nerozežene manifestaci před ministerstvem obrany, kde se konají protesty od začátku dubna.

Rada ale zdůraznila, že demonstranti blokují důležité dopravní tepny, které by měli uvolnit.

„Jsme součástí revoluce, nikoliv součástí režimu, jak nás lidé vidí,“ uvedla rada. Vojenská rada na tiskové konferenci rovněž přijala rezignace tří svých členů na žádost SPA. Trojice se údajně dopouštěla násilí na demonstrantech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme