Súdán v reakci na smrt demonstrujících středoškoláků uzavřel školy v celé zemi

Súdánské úřady oznámily uzavření školních zařízení v celé zemi od středy „až do odvolání“, uvedla agentura AFP s tím, že tento krok následoval po zabití šesti demonstrantů, včetně pěti středoškoláků během pondělních protestů ve městě Ubajjid v centrální části země. Zabití středoškoláků vedlo i k odvolání rozhovorů mezi vládnoucí vojenskou juntou a občanským hnutím, naplánovaných původně na úterý.

Tento článek je více než rok starý.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdán zažil největší demonstrace od svržení prezidenta Umara Bašíra

(ilustrační foto) | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

„Ředitelé dostali rozkazy od guvernérů všech států zavřít mateřské, základní a střední školy až do dalšího pokynu,“ informovala státní agentura.

Studenti v súdánském státu Severní Kurdufán, jehož je Ubajjid hlavním městem, v pondělí podle AFP protestovali kvůli nedostatku chleba a paliva. Střelci ze zálohy pět z nich zabili a dalších šest desítek zranili.

Server BBC uvedl, že smrt studentů vyvolala v několika městech včetně metropole Chartúmu v pondělí večer novou vlnu protestů. Súdánské úřady následně v několika městech vyhlásily zákaz nočního vycházení na dobu neurčitou. V úterý stovky školáků s vlaječkami znovu protestovaly v ulicích hlavního města. „Zabít studenta je jako zabít národ,“ skandovali podle zpravodaje AFP mladí demonstranti, z nichž někteří byli ve školních uniformách.

Vůdce súdánské armády Abdal Fattáh Burhán v úterý zabití studentů odsoudil. „Co se stalo v Ubajjidu je politováníhodný a smutný čin, zabíjení nevinných občanů je nepřijatelné a odmítáme to,“ uvedl Burhán. Incident označil za zločin a vyzval viníky, aby okamžitě přijali odpovědnost.

Demonstranti viní polovojenské jednotky

Demonstranti z palby podle AFP obviňují polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF), kterým velí „dvojka“ ve vojenské juntě generál Mohamed Hamdan Dagalo. Odbory, které vybízejí k novým demonstracím, za násilím vidí milice, z jejichž řad se rekrutují příslušníci RSF.

Podle lékařů mezitím zemřel šestý demonstrant, který byl zasažen do hlavy. Zdravotníci neupřesnili, zda šlo o studenta.

Súdánem zmítají masivní protivládní demonstrace už od loňského prosince. Protestující v ulicích zůstali i poté, co armáda v dubnu svrhla prezidenta Umara Bašíra, a požadovali rychlý přechod k civilní vládě.

V polovině července vládnoucí vojenská rada a představitelé opozice vyjednali dohodu, podle které se obě strany budou v zemi podílet na vládě v přechodném období před volbami. Jednání ale narušuje nespokojenost opozice i protestujících, podle kterých musí vojenská rada nejprve přijmout zodpovědnost za mrtvé, které zabily bezpečnostní složky během protestů.

Od prvních protestů z loňského 19. prosince přišlo podle opozice o život více než 250 lidí. Dalších 1353 lidí bylo zraněno. Úřady uvádějí nižší počet obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme