V Súdánu zadrželi bratry svrženého prezidenta. ‚Lid si zvolil svobodu a revoluci,‘ demonstrovali lidé

V Súdánu zadrželi dva bratry sesazeného prezidenta Umara Bašíra, oznámila armáda. Agentura Reuters to označila za další krok v rámci probíhající operace s cílem uvěznit „symboly předchozího režimu“. Bašír byl svržen minulý čtvrtek. Nejprve ho drželi v domácím vězení, poté byl převezen do věznice s maximální ostrahou, kde je uvězněn na samotce.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Chartúmu ve čtvrtek lidé znovu demonstrovali. K budově ministerstva obrany přišly tisíce lidí žádajících předání moci civilistům. | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

V Chartúmu ve čtvrtek lidé znovu demonstrovali. K budově ministerstva obrany přišly tisíce lidí žádajících předání moci civilistům. Podle agentury Reuters šlo o největší demonstraci od Bašírova svržení.

„Lid si zvolil svobodu a revoluci, civilní vládu, civilní vládu,“ skandovali Súdánci.

Pod vojenskou či policejní kontrolu se dostaly i speciální vojenské jednotky blízké Bašírově vládní straně, prohlásil mluvčí přechodné vojenské rady, která v zemi převzala moc.

Súdánská armáda odstranila prezidenta po několikaměsíčních demonstracích veřejnosti. Tyto akce byly reakcí na zdražování paliv a potravin, postupně ale přerostly v protesty přímo proti Bašírovi, který byl u moci od roku 1989. Při zásazích policie během demonstrací zahynulo nejméně 38 lidí.

Volby do dvou let?

Přechodná vojenská rada by měla fungovat do voleb, které se podle představ armádních pučistů budou konat nejpozději za dva roky. Demonstranti se však obávají, že vojáci se budou chtít u moci udržet déle a budou pokračovat v Bašírově autoritativním způsobu vládnutí.

V Súdánu zatýkají bývalé členy vlády. Armáda žádá opozici, aby vybrala nového premiéra

Číst článek

Súdánská opoziční koalice vyzvala tento týden armádu, aby ustavila vládní radu vedenou civilisty a se zastoupením armády. Vojenská rada oznámila, že je ochotná některým požadavkům demonstrantů vyhovět. Na mysli měla například boj proti korupci, avšak dala najevo, že moc oponentům nepředá.

Súdán zůstává navzdory současnému vývoji na americkém seznamu států podporujících terorismus.

Ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že USA podporují demokratickou a mírovou změnu režimu pod vedením civilistů, kteří budou reprezentovat všechny Súdánce.

Mluvčí ministerstva Morgan Ortagusová zopakovala, že Súdán na seznamu sponzorů terorismu zůstává. Dodala, že politika Washingtonu vůči Súdánu bude založena na vývoji a činech přechodných institucí. Za kladné USA považují rozhodnutí o propuštění politických vězňů a zrušení zákazu vycházení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme