V Súdánu se nekontrolovaně šíří obchod s lidmi. Polovojenské milice unášejí a znásilňují

V Súdánu pokračují boje mezi armádou a polovojenskou organizací RSF. V důsledku těchto bojů dochází k etnickým čistkám nearabských kmenů, zejména Masalitů. V rámci únosů dochází také k četným sexuálním útokům na ženy.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena z města Al Junaynah oplákává zabité příbuzné

Žena z Al Junaynahu oplakávající zabité příbuzné | Foto: El Tayeb Siddig | Zdroj: Reuters

Šestnáctiletého Mahdiho unesli spolu s jeho bratrem v Západním Dárfúru bojovníci milice RSF (Rapid Support Forces). Svázán na zemi a s páskou přes oči poslouchal, jak se bojovníci dohadují o jeho ceně. Neznámý muž mu zatím osahával bicepsy, aby zhodnotil, jestli se jako otrok hodí na polní práce. Jeho příběh popsala americká televize CNN.

Další výpovědi, které novináři zaznamenali, svědčí o sexuálním zotročování především masalitských žen z oblastí, které jsou majoritně arabské. Jedná se o útoky jiného charakteru, než notoricky známé unášení žen ze severu Súdánu a požadování výkupného. Tyto útoky se liší svou sexuální a rasovou motivací. 

V súdánských uprchlických táborech zemřelo od května kolem 1200 dětí. Dalším desítkám tisíc to hrozí

Číst článek

Učitel Khalid pozoroval jak příslušníci RSF vedou desítku vystrašených žen do někdejší školní budovy. „Bili je biči, které se používají na zvířata, z budovy se ozýval křik,“ uvedl a dodal, že scénu sledoval z úkrytu, v němž se schovával i přes den a viděl, jak muži se zbraněmi nutí ženy vejít do třídy. Z tříd se pak podle něj ozývaly zvuky mučení a znásilňování. 

Dvaadvacetiletá Raghm, jež byla unesena z domova příslušníkem RSF a nucena k prostituci popsala chování svého věznitele následovně: „Řekl, že jsme všichni otroci, že pro ně nejsme svobodní lidé,“ mezi bitím jí pak podle jejích slov nadával, že je „špína a ostuda“.

Při ostřelování v súdánském Omdurmánu zemřelo 32 lidí. Armáda dál bojuje s polovojenskými jednotkami

Číst článek

Dvacetiletá Hawa vypověděla, že byla spolu s matkou a sestrami v zajetí znásilňována po čtyři dny. „Pátý den jsme uprchly. Viděly jsme muže z arabské milice na ulici. Švihali nás bičem a řekli nám ať utíkáme o život, proklínali nás, nadávali nám do oslů a koz. Děti byly vyčerpané, sotva ušly pár kroků, než padly k zemi,“

Podle zprávy serveru Human Rights Watch příslušníci milic RSF znásilnili mezi koncem dubna a koncem června „několik desítek žen a dívek“ v Al Junaynahu. „Zdá se, že útočníci se zaměřili na oběti kvůli jejich masalitskému původu a v některých případech také proto, že se jednalo o známé aktivistky,“ uvádí zpráva.

adc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme