‚Země musí projít pokojným obdobím.‘ USA stále evidují Súdán mezi podporovateli terorismu

Dokud se nezmění súdánské vedení, politika a u moci budou vojáci, Spojené státy neodstraní zemi ze svého seznamu států sponzorujících terorismus. Agentuře Reuters to sdělil činitel ministerstva zahraničí Spojených států. Vláda Donalda Trumpa pozastavila jednání o normalizaci vztahů se Súdánem, když armáda minulý týden sesadila autokratického vůdce Umara Bašíra.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční aktivisté, kteří od prosince organizují protivládní protesty, s krokem armády nesouhlasí

Vláda Donalda Trumpa pozastavila jednání o normalizaci vztahů se Súdánem. Na snímku jsou opoziční aktivisté, kteří od prosince demonstrují | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Súdán se na americký seznam dostal v roce 1993 za vlády prezidenta Billa Clintona. Krok poškodil súdánskou ekonomiku a zkomplikoval zemi přístup na finanční trhy.

Prezident Bašír skončil. Ministr obrany oznámil, že byl zatčen a Súdán dva roky povede armáda

Číst článek

Obchodní embargo proti Súdánu bylo odvoláno předloni, kdy se objevily úvahy o tom, že by Washington africkou zemi vyškrtl z teroristického seznamu.

„Je důležité, aby vůle lidu byla respektována a aby země prošla pokojným přechodným obdobím,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný americký diplomat. Jakékoli změny jsou podle něj prozatím vyloučeny.

Vojenská rada, která minulý týden v Súdánu po svržení Bašíra převzala moc, v pondělí oznámila, že jmenuje civilního premiéra a vládu, ale ne prezidenta.

Protestující opozici ale tento krok neuspokojil, požaduje plné předání moci. Africká unie pohrozila Súdánu zrušením členství, pokud generálové do 15 dnů nepředají moc civilní vládě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme