Súdánské vedení chce vydat exprezidenta Bašíra do Haagu, obviněn je z vážných válečných zločinů

Vedení Súdánu se v úterý rozhodlo vydat exprezidenta Umara Bašíra, který čelí obviněnému z genocidy a válečných zločinů, Mezinárodnímu trestnímu soudu. Informoval o tom zpravodajský server BBC, podle něhož zatím není jasné, kdy přesně bude bývalá hlava státu do Haagu vydána a zda se nebude část vlivné armády rozhodnutí příčit.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdánský exprezident Umar Bašír během soudu, během něhož byl odsouzen za korupci a praní špinavých peněz

Súdánský exprezident Umar Bašír veškerou vinu odmítá | Foto: Mohamed Nureldin Abdallah | Zdroj: Reuters

Bašír je obviněn z vážných zločinů spáchaných v rámci konfliktu v západosúdánském Dárfúru, jenž začal v roce 2003 a připravil o život zhruba 300 tisíc lidí. Podle OSN konflikt také přinutil zhruba 2,5 milionu lidí opustit své domovy.

Súdánský exprezident Bašír dostal za korupci dva roky vězení. Čelí i obviněním z genocidy

Číst článek

Súdánské úřady nyní uvedly, že Bašír a další, kteří čelí obviněním Mezinárodního trestního soudu, by měli stanout před tribunálem v Haagu. Rozhodnutí exprezidenta vydat bylo výsledkem jednání mezi súdánskou vládou a skupinami povstalců z Dárfúru.

„Nelze docílit spravedlnosti, dokud nezahojíme rány,“ řekl vládní mluvčí Muhammad Hasan Tajší a doplnil, že spolu s exprezidentem budou mezinárodnímu soudu předáni další tři lidé.

Na dotaz, zda stoupenci Bašíra rozhodnutí o vydání přijmou, Tajší řekl, že nikdo nestojí nad zákonem. „Děláme to, o co nás Súdánci požádali,“ uvedl. Zdůraznil také, že jde o stanovisko vlády, v níž jsou zastoupeni vysoce postavení generálové. Tajší je civilním členem orgánu, který dohlíží na přechod země k demokratickému zřízení.

Trvající spory

Piráti unesli u Nigérie 19 členů posádky ropného tankeru

Číst článek

Zpravodajský web BBC zároveň napsal, že se proti rozhodnutí Bašíra vydat mohou postavit někteří generálové v súdánské armádě. Zároveň není záruka, že bude Bašír vyslán do Haagu brzy, jelikož mírové rozhovory stále pokračují a vydání představitelů znesvářených stran konfliktu by zřejmě muselo být součástí širší mírové dohody.

Bašíra po měsících protestů svrhla loni v dubnu armáda. Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu na něj vydali zatykač a obvinili ho z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Bašír obvinění i pravomoc soudu odmítá.

Šestasedmdesátiletý Bašír se dostal k moci při vojenském převratu v roce 1989 a vládl Súdánu pevnou rukou. Svržen byl loni a v prosinci mu súdánský soud uložil dva roky vězení za korupci a praní špinavých peněz. Trest si má Bašír odpykat ve státním nápravném zařízení pro starší osoby odsouzené za trestné činy, na něž se nevztahuje trest smrti. Prokurátoři v Súdánu jej také viní ze zabíjení demonstrantů při protestech, které vedly k jeho svržení. Bašír veškerou vinu odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme