‚Vymeteme z vlády staré struktury!‘ V Súdánu proběhl miliónový protest, poklidný a za zvuku hip hopu

Súdán zažil největší demonstrace od svržení prezidenta Umara Bašíra. Organizátoři nazvali noční akci miliónovým protestem. Demonstranti žádají předání moci civilistům. Po sesazení Bašíra před dvěma týdny se vlády ujala Přechodná vojenská rada. S jejím plánem na dvouleté vládnutí ale účastníci protestů nesouhlasí. Jak zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu přímo v Chartúmu, obešly se i tak velké demonstrace v nestabilní africké zemi bez násilí.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písnička od hiphopového súdánského zpěváka Ajmana Maoa je při protestech považovaná za revoluční, i Mao měl totiž problémy s Bašírovým režimem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Organizátoři nazvali noční akci miliónovým protestem. Poslechněte si reportáž přímo z Chartúmu

„Zpíval protivládní písně, režim mu pak vyhrožoval smrtí, tak emigroval do Ameriky. A jakmile padl Bašír, vrátil se do Súdánu,“ vysvětluje revoluční reálie Marghání. Je čerstvým absolventem architektury a na protestech je denně.

„Poučili jsme se z egyptské lekce, která říká: nenechávej moc vojákům. Podívejte se na Egypt, na Sýrii, kde je armáda u moci a pošlapává veškeré svobody. A my nepůjdeme domů, dokud se nedomůžeme práva mít civilní vládu,“ dodává odhodlaně. Marghání tvrdí, že seznam kandidátů na ministry přechodné vlády mají organizátoři protestů připravený.

Nechceme pomstu...

Súdán je víc africká, než arabská země, a některé skupinky demonstrantů tu tančí tradiční africké tance.

Stánek s děsivými fotografiemi tu mají mladí účastníci protestů z provincie Dárfúr, kde při občanském konfliktu zemřely stovky tisíc lidí.

Zpívající žena v bílém na korbě auta. Tváří súdánských protestů se stala studentka architektury

Číst článek

„Nechceme pomstu, protože to, co se stalo nám, právě pomsta byla. Především musíme spravedlivě soudit Bašíra. Jedním z hesel revoluce je ostatně spravedlnost. Bez ohledu na naši příslušnost kmenovou, rasovou, nebo náboženskou příslušnost chceme občanský stát, kde si budou všichni rovni," říká aktivista z Dárfúru Bušár.

Celý protest se odehrává přímo před areálem ministerstva obrany, vojáci se ale mezi demonstranty normálně a beze zbraní pohybují. Maximálně se snaží dav usměrnit, aby se nepřibližoval až k samotnému plotu ministerstva.

... ale jarní úklid

K arabským revolucím vždy patřilo to, že účastníci protestů po sobě místo uklidili, koště v ruce tu s kamarády drží Sulajmán.

Moc patří ulici. Súdánská armáda ustupuje demonstrantům, rezignoval i šéf tajné služby

Číst článek

„Tady jsme revoluci začali a tady taky budeme ještě nějakou dobu pokračovat. Takže si to tu zameteme a vymeteme taky z vlády staré struktury!“ říká.

Je to tady takový veliký Hyde Park, na každém kroku někdo káže své politické představy a jsou to nejen Súdánci, ale i Súdánky.

Právě ženy jsou výraznou tváří súdánských protestů a přispívají i k jejich dobré atmosféře.

„Jsou tu samí dobří lidé, ženy sem chodí i večer, potkají se, posedí si, a nikdy jsem neviděla, že by se tu některé stalo něco nepříjemného. Protesty jsou velice bezpečným místem a ženy jsou tu velmi aktivní,“ myslí si Fathíja.

A na chodníku tu ženy vaří tradiční súdánský čaj, u kterého se sedí na rozprostřených rohožích a odpočívá se od revolučního kvasu. 

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme