Súdánci protestují proti režimu prezidenta Bašíra a požadují rezignaci. Policie proti nim tvrdě zasáhla

Policie v úterý v súdánské metropoli Chartúmu použila slzný plyn, obušky a střelbu do vzduchu, aby rozehnala několik tisíc demonstrantů, kteří se snažili dostat k prezidentskému paláci. Dav tam chtěl vyzvat prezidenta Umara Bašíra, který je v úřadu hlavy státu už 29 let, aby odstoupil. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na aktivisty a na záběry zveřejněné na internetu.

Chartúm (Súdán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Videosnímky podle agentury zachycují zástupy, jak se shromažďují ve vedlejších ulicích a pak postupují v centru Chartúmu po nábřeží k paláci. Demonstranti při pochodu provolávali hesla jako „Svobodu“, „Nenásilně proti zlodějům“ a „Lid chce tento režim sesadit“.

Úřady v očekávání protestu svolaného na úterý vyslaly do ulic hlavního města početné bezpečnostní síly, včetně vojáků. Policisté stříleli do vzduchu a použili k rozehnání davu slzný plyn i obušky. Demonstranti se ale opět shromáždili a snažili se při potyčkách s policií pokračovat v pochodu. Zatím nejsou informace o případných zraněných.

Hádka dělníků propukla v Nigérii v náboženské střety, zěmřelo nejméně 55 lidí

Číst článek

Úterní protestní pochod svolaly nezávislé odbory a podpořily ho největší politické strany. Organizátoři při něm chtěli předat petici, v které požadují, aby už prezident odstoupil. Bašír se dostal k moci při vojenském puči v roce 1989. Text požaduje, aby prezident předal moc přechodné vládě technokratů, jež bude mít mandát, „na kterém se shodnou všechny části súdánské společnosti“.

Právo na nenásilný protest

V Chartúmu i v dalších súdánských městech se již několik dnů konají bouřlivé protesty proti Bašírovu režimu, který má stále silnou podporu armády. Proti demonstracím vždy tvrdě zasahují bezpečnostní síly a řada lidí je při nich zraněna.

Úřady přiznaly ztráty na životech, ale bez udání přesného počtu obětí. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International s odvoláním na „věrohodné zprávy“ tvrdí, že policie při střetech s demonstranty už zabila 37 lidí.

Spojené státy, Británie, Norsko a Kanada v pondělí večer ve společném prohlášení vyjádřily znepokojení nad věrohodnými informacemi, že súdánské bezpečnostní síly použily proti protestujícím ostrou munici. Potvrdily také právo Súdánců na nenásilný protest a zároveň vyzvaly všechny strany, aby se vyhnuly násilí a destrukci.

Súdánské úřady v souvislosti s protivládními protesty v sobotu podle mluvčího opozice Sádika Júsifa pozatýkaly 14 vedoucích představitelů opoziční koalice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme