Súdánský exprezident Bašír dostal za korupci dva roky vězení. Čelí i obviněním z genocidy

Súdánský soud odsoudil v sobotu exprezidenta Umara Bašíra k trestu dvou let za korupci a praní špinavých peněz. Kvůli věku nepůjde Bašír do vězení, ale do zařízení s ostrahou. První rozsudek v procesu s bývalým dlouholetým autoritářským vůdcem Súdánu oznámila agentura AFP.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý súdánský prezident Umar Bašír čelí i obviněním z genocidy a zločinů proti lidskosti | Foto: Mohamed Nureldin Abdallah | Zdroj: Reuters

Trest si pětasedmdesátiletý Bašír odpyká ve státním nápravném zařízení pro starší osoby odsouzené za trestné činy, na něž se nevztahuje trest smrti, upřesnila agentura AP.

Súdán na cestě k volbám. Opozice podepsala s armádou definitní dohodu o podílu na moci

Číst článek

Bašíra, který Súdánu vládl tři desítky let, svrhla armáda letos v dubnu. Předcházelo tomu několik měsíců masových protivládních protestů.

Exprezident čelí i dalším obviněním u Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Tam ho viní z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr. Armáda ho ale odmítá vydat.

V průběhu procesu soudce mimo jiné oznámil, že úřady v exprezidentově domě zabavily 6,9 milionu eur (přibližně 176 milionu Kč), 351 770 dolarů (8,1 milionu Kč) a 5,7 milionu súdánských liber (tři miliony Kč). Bývalý súdánský vůdce přiznal, že měl dostat 90 milionů dolarů od vedení Saúdské Arábie.

Soudce uvedl, že ještě před Bašírovým svržením dorazilo od saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána 25 milionů dolarů. Bašír tvrdí, že peníze nepoužil „pro soukromé účely, ale věnoval je jako dary“. Jména obdarovaných už neupřesnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme