V Súdánu čeká na odjezd pět Čechů. Ministerstvo doufá, že se dostanou do evakuačních konvojů

Čeští občané v Súdánu, kterým zmítá konflikt o moc mezi státní armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory, by mohli využít mezinárodních evakuačních konvojů. Usiluje o to české ministerstvo zahraničí. Čechů nakonec na odjezd čeká pět a ne čtyři, aktualizovalo informace ministerstvo. Evakuaci personálu z ambasád a svých občanů zahájily o víkendu prakticky všechny západní země.

Aktualizováno Chartúm (Aktualizováno: 15:11 23. 4. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým nad Chartúmem

Boje v Súdánu začaly minulou sobotu a vyžádaly si nejméně 413 obětí | Zdroj: Reuters

„V těchto dnech se ze Súdánu chystá několik evakuačních konvojů, naši kolegové v Káhiře, Bruselu i v Praze pracují na tom, aby do těchto konvojů české občany dostali,“ uvedla pro Radiožurnál Mariana Wernerová, zástupkyně tiskového mluvčí ministerstva zahraničí.

Aktualizovala také informace o počtu Čechů, který na odjezd ze Súdánu čekají. Nejsou čtyři, ale je jich pět. Všichni jsou vedeni na evakuačních seznamech států Evropské unie. „Se všemi je ministerstvo v kontaktu přímo nebo nepřímo přes jejich zaměstnavatele,“ dodala Wernerová.

Už v noci na neděli proběhl přesun amerických diplomatů i s rodinami. Americký prezident Joe Biden za pomoc poděkoval Džibuti, Etiopii a Saúdské Arábii a vyzval ke „konci bezohledného násilí“.

Výstřely, otřásající se podlaha a nedostatek vody. Humanitární pracovnice přináší svědectví ze Súdánu

Číst článek

Evakuaci amerického personálu podle AP nařídil Biden poté, co mu tak poradil jeho tým pro národní bezpečnost. A to když začalo být evidentní, že boje v Súdánu pravděpodobně v dohledné době neustanou

Nařízení o evakuaci se vztahuje na asi 70 Američanů, které letadla odvezla na nespecifikované místo. AP tyto informace sdělil nejmenovaný zdroj. Stanice NBC v pátek informovala, že v Súdánu podle odhadů celkem přebývá asi 16 000 Američanů. Pro jejich evakuaci nemá Bílý dům zatím žádný plán.

„Američany v Súdánu budeme nadále podporovat, radit jim, jak se dostat do bezpečí a pravidelně je informovat o dění,“ uvedl v prohlášení podle Reuters americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Záchrannou operaci zahájila i Francie, agentuře AFP to v neděli sdělilo francouzské ministerstvo zahraničí. O evropské občany a občany ze „spřátelených partnerských zemí“ je rovněž postaráno, uvedl úřad bez dalších podrobností.

Nizozemsko se také pokouší dostat své občany ze země. „Probíhá operace několika zemí na evakuaci občanů ze Súdánu. Nizozemsko se jí účastní společně s týmem z Jordánska. Udělají vše pro to, aby se odtamtud Nizozemci dostali co nejrychleji a nejbezpečněji,“ uvedl ministr zahraničí Wopke Hoekstra v příspěvku na twitteru. Nizozemsko vyslalo do Jordánska před případnou záchrannou misí dvě letadla.

Otevření letiště

Šéf milic Muhammad Hamdan Dagalo po telefonátu s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem slíbil, že pro potřeby evakuací částečně otevře hlavní súdánské mezinárodní letiště.

Některé státy, například Saúdská Arábie a Jordánsko, své lidi dostaly ze země skrze přístav na východě země, mnoho dalších zemí nicméně zatím návrat svých občanů zajistit nedokázalo. 

Wagnerovci podle médií dodali rakety do Súdánu. Polovojenské jednotky RSF podporu popírají

Číst článek

Že evakuaci diplomatů „usnadní a zaručí“ ujistil také Dagalův protivník, generál Abdal Fattáh Burhán, který vede súdánskou armádu a je de facto vládcem země. Kromě USA by své diplomaty i další občany měly záhy evakuovat i Velká Británie nebo Čína.

V Súdánu se od sobotního rána opět začala ozývat střelba a výbuchy; po krátkém příměří, jež mělo původně trvat od pátku tři dny, opět začaly bojovat jednotky súdánské armády a milic Jednotek rychlé podpory.

Boje začaly minulou sobotu a podle Světové zdravotnické organizace si vyžádaly nejméně 413 obětí a více než 3500 zraněných. Humanitární situace je podle Lékařů bez hranic obzvláště v západním městě Dárfúru katastrofální.

Znesvářené skupiny vedou bývalí spojenci, generálové Burhán, velitel armády, a šéf milic RSF Dagalo. V říjnu 2021 společně zorganizovali vojenský převrat, jenž zmařil krátký přechod Súdánu k civilní vládě.

Případné jednání s milicemi armáda ve čtvrtek vyloučila a uvedla, že přijme pouze jejich kapitulaci.

ČTK, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme