Súdánská armáda propustila premiéra. Po puči ho držela v domě strůjce převratu

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu. Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu. Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na úterní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů. Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů.

Tento článek je více než rok starý.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření,“ sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Burhán postup armády neoznačuje za puč, ale za snahu zajistit Súdánu úspěšné předání moci. Od svržení prezidenta Umara Bašíra v roce 2019 ho vede přechodná vláda složená zčásti z civilistů a zčásti z armády. Volby se mají konat v roce 2023.

Proti puči v Súdánu protestují tisíce lidí, nejméně sedm jich při protestech zemřelo. Převrat odsoudilo několik zemí včetně Spojených států.

Zatčení premiéra a členů vlády podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí podkopává přechod Súdánu k demokratické vládě. Spojené státy proto  pozastavují ekonomickou pomoc Súdánu ve výši 700 milionů dolarů. Spojené státy zároveň vyzvaly k propuštění všech nezákonně zadržených lidí.

Zavřené obchody, prázdné ulice

Silnice v zemi blokují vojáci i prodemokratičtí demonstranti. „Všechny obchody jsou zavřené. Nikdo se nepohybuje po ulicích. Nemůžete si nic moc koupit. Lidé přestali chodit do práce,“ popisuje pro Radiožurnál Češka Linda Piknerová, která je v Súdánu v rámci Expedice Z101.

V Chartúmu stoupal k nebi hustý dým z hořících pneumatik, které zapálili demonstranti. Bankomaty byly mimo provoz a mobilní aplikace, které lidé často používají k převodům peněz, nefungovaly.

Některé pekárny v Umdurmánu měly otevřeno, lidé ale ve frontě stáli i několik hodin. Na sobotu demonstranti svolali velký pochod, při němž hodlají požadovat návrat k civilní vládě.

Marcel Faltys, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme