Súdánská armáda propustila premiéra. Po puči ho držela v domě strůjce převratu

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu. Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu. Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na úterní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů. Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření,“ sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Burhán postup armády neoznačuje za puč, ale za snahu zajistit Súdánu úspěšné předání moci. Od svržení prezidenta Umara Bašíra v roce 2019 ho vede přechodná vláda složená zčásti z civilistů a zčásti z armády. Volby se mají konat v roce 2023.

Proti puči v Súdánu protestují tisíce lidí, nejméně sedm jich při protestech zemřelo. Převrat odsoudilo několik zemí včetně Spojených států.

Zatčení premiéra a členů vlády podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí podkopává přechod Súdánu k demokratické vládě. Spojené státy proto  pozastavují ekonomickou pomoc Súdánu ve výši 700 milionů dolarů. Spojené státy zároveň vyzvaly k propuštění všech nezákonně zadržených lidí.

Zavřené obchody, prázdné ulice

Silnice v zemi blokují vojáci i prodemokratičtí demonstranti. „Všechny obchody jsou zavřené. Nikdo se nepohybuje po ulicích. Nemůžete si nic moc koupit. Lidé přestali chodit do práce,“ popisuje pro Radiožurnál Češka Linda Piknerová, která je v Súdánu v rámci Expedice Z101.

V Chartúmu stoupal k nebi hustý dým z hořících pneumatik, které zapálili demonstranti. Bankomaty byly mimo provoz a mobilní aplikace, které lidé často používají k převodům peněz, nefungovaly.

Některé pekárny v Umdurmánu měly otevřeno, lidé ale ve frontě stáli i několik hodin. Na sobotu demonstranti svolali velký pochod, při němž hodlají požadovat návrat k civilní vládě.

Marcel Faltys, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme