Vojenský převrat v Súdánu. Armáda rozpustila přechodnou vládu a vyhlásila výjimečný stav

Nejvýše postavený súdánský generál Abdal Fattáh Burhán v pondělí rozpustil přechodnou vládu a vyhlásil výjimečný stav. Do příštích voleb Súdán podle něj povede kabinet složený z technokratů. Súdánští vojáci předtím zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Premiéra Abdalláha Hamduka převezli na neznámé místo.

Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agentura AFP informovala, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti. Podle ministerstva informací nedaleko vojenského velitelství v hlavním městě propukla střelba | Foto: Marwan Aličtk | Zdroj: ČTK / AP

Súdánské ministerstvo informací, které patrně stále kontrolují Hamdukovi stoupenci, události označilo za vojenský převrat. Do ulic vyšly tisíce lidí, kteří s pučem nesouhlasí. Z Chartúmu byla hlášena střelba. Hluboké znepokojení nad situací v Súdánu vyjádřily Spojené státy, Evropská unie a Liga arabských států.

Súdánské ministerstvo informací sdělilo, že vojáci zadrželi většinu ministrů a civilní představitele suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi, který je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti. Později ministerstvo uvedlo, že premiér byl převezen na neznámé místo poté, co odmítl vydat prohlášení, v němž by převrat podpořil.

V Súdánu probíhá pokus o převrat. Armáda zadržela většinu vlády, lidé demonstrují v ulicích

Číst článek

Předtím Hamduka podle sdělení resortu vojáci drželi v domácím vězení. Premiér vyzval Súdánce, aby se pokusu o puč pokojně postavili a aby „hájili svou revoluci“. Podle prohlášení ministerstva informací armáda také obsadila hlavní sídla súdánské televize a rozhlasu v druhém největším městě Umdurmánu nedaleko Chartúmu a zadržela jejich zaměstnance. Ministerstvo vyzvalo k okamžitému propuštění zadržených.

Generál Burhán po poledni v televizním projevu vyhlásil v zemi výjimečný stav a oznámil, že rozpouští přechodnou vládu. Poznamenal, že armáda zakročila kvůli sporům mezi politickými frakcemi. Zároveň přislíbil, že přechod k demokracii bude v zemi pokračovat. Do voleb bude Súdán podle generála vést nový kabinet složený z technokratů.

Súdánské profesní sdružení, organizace zastřešující několik odborových svazů, vyzvalo občany, aby vyšli do ulic, postavili barikády a zahájili stávku. Stejná organizace, která je zároveň hlavním prodemokratickým hnutím v zemi, také podle agentury AP informovala, že po celém Súdánu dochází k výpadkům mobilního signálu a internetu.

K protestu proti puči vyzvala i největší súdánská strana Umma. Podle agentury Reuters se v ulicích hlavního města rozmístily vojenské a bezpečnostní síly, které se snaží omezit pohyb civilistů. Mezinárodní letiště v Chartúmu přerušilo svůj provoz.

Súdánský exprezident Bašír čelí kvůli puči z roku 1989 dalšímu obvinění. Hrozí mu trest smrti

Číst článek

Agentura AFP informovala, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti. Podle ministerstva informací nedaleko vojenského velitelství v hlavním městě propukla střelba. Sdružení lékařů informovalo o nejméně 12 zraněných.

Protesty ze zahraničí

Zvláštní zmocněnec USA Jeffrey Feltman uvedl, že Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zprávami o vojenském převratu v Súdánu. Na oficiálním twitterovém účtu varoval, že vojenský převrat by odporoval súdánské ústavní deklaraci a ohrozil dodávky americké pomoci Súdánu.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell uvedl, že patrný vojenský puč v Súdánu sleduje s velkým znepokojením. „S největší obavou sledujeme probíhající události v Súdánu. Evropská unie vyzývá všechny zúčastněné strany a regionální partnery, aby znovu nastartovali proces přechodu,“ uvedl.

Francouzský prezident Emmanuel Macron převrat odsoudil a vyzval k okamžitému propuštění premiéra civilních členů vlády. Hluboké znepokojení nad vývojem v Súdánu vyjádřila také Liga arabských států.

Súdán po zavedení práva šaría zvažuje liberalizaci. Nemuslimové by nemuseli být stíháni za pití alkoholu

Číst článek

V Súdánu narůstalo napětí od doby, kdy v září úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra.

Pokus o puč vyvolal vzájemné obviňování armádních a civilních skupin, které mají po sesazení Umara Bašíra v roce 2019 během přechodného období společně vést zemi. V posledních dnech vyšly do ulic oba tábory, tedy jak zastánci civilní vlády, tak příznivci armádního vedení.

Bašír byl sesazen armádou při masových protivládních demonstracích v roce 2019. Od té doby zemi řídí přechodná vláda, která je složená z vojáků a civilistů a čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme