Wagnerovci podle médií dodali rakety do Súdánu. Polovojenské jednotky RSF podporu popírají

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina dodala súdánským polovojenským Jednotkám rychlé podpory (RSF) rakety a další vybavení pro boj se súdánskou armádou. S odkazem na nejmenované súdánské a regionální zdroje to v pátek napsal americký zpravodajský web CNN. RSF v prohlášení odmítla, že by od Ruska obdržela pomoc.

Chartúm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř nad Chartúmem po střetech

Súdán se potýká s politickou nestabilitou od jara 2019 | Zdroj: Reuters

Wagnerovci podle zdrojů CNN dodali RSF rakety země-vzduch, které výrazně pomohly veliteli skupiny Muhammadu Hamdanovi Dagalovi v boji se súdánskou armádou. Tu vede generál a de facto vládce Súdánu Abdal Fattáh Burhán.

Tvrzení zdrojů má oporu v satelitních snímcích ze sousední Libye, kde Wagnerova skupina podporuje polního maršála Chalífu Haftara, který kontroluje značné části této severoafrické země. Podle satelitních záběrů v posledních dnech výrazně stoupla aktivita na libyjských základnách, kde působí ruští žoldnéři.

Wagnerova skupina je ruská žoldnéřská organizace, která hraje veřejnou a klíčovou roli v zahraničních operacích Moskvy, zejména na Ukrajině, a byla opakovaně obviněna z páchání válečných zvěrstev. V Africe posílila rostoucí vliv Moskvy a pomohla jí získat zdroje, píše CNN.

Armáda a milice v Súdánu opět vyhlásily humanitární příměří. Boje přesto neutichají

Číst článek

Zakladatelem této skupiny je podle údajů Evropské unie bývalý pracovník ruské vojenské rozvědky GRU a podplukovník v záloze Dmitrij Utkin přezdívaný po svém oblíbeném hudebním skladateli Richardu Wagnerovi. Skupina je napojena na ruského miliardáře Jevgenije Prigožina.

RSF v prohlášení poskytnutém CNN odmítla, že by od Ruska či Libye obdržela pomoc. Haftar ani Prigožin na dotazy CNN nereagovali.

Autoritářský prezident

Súdán se potýká s politickou nestabilitou od jara 2019, kdy po několika měsících masových protivládních protestů armáda s pomocí RSF svrhla dlouholetého autoritářského prezidenta Umara Bašíra obviněného z válečných zločinů i genocidy.

Jsou za migrací do Itálie wagnerovci? ‚Vláda se jen snaží působit na své proruské voliče,‘ míní odborník

Číst článek

Následný přechod Súdánu k civilní vládě zmařil vojenský převrat z roku 2021. Dagalo a Burhán se přetahovali o moc při jednáních o obnovení civilní vlády, rozhovory nakonec zkrachovaly a v sobotu propukly nejhorší násilnosti, které země zažila za poslední desetiletí.

Nynější boje v Súdánu si podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádaly již více než 400 mrtvých a přes 3500 zraněných. Obyvatelé země se také potýkají s výpadky elektřiny a nedostatkem potravin a vody. Denní teploty v zemi tento týden přesahují 40 stupňů Celsia.

Ruské letadlo

Satelitní snímky, které analyzovala CNN a skupina All Eyes on Wagner, dokládají pohyb ruského dopravního letadla mezi dvěma klíčovými libyjskými leteckými základnami patřícími Haftarovi a využívanými Wagnerovou skupinou.

Podle zdrojů CNN Haftar podporuje RSF, ačkoliv oficiálně popírá, že by v Súdánu někomu stranil. Zjištění podle CNN naznačují, že Haftar a Rusko podporu RSF připravovali ještě před vypuknutím nynějších násilností.

Příměří v Súdánu vůbec nezačalo. Z Chartúmu je slyšet střelba, obě strany se viní z porušení dohody

Číst článek

Podle satelitních snímků a nizozemského specialisty na otevřené zdroje, který vystupuje pod jménem Gerjon, začal pohyb dopravního letounu Iljušin-76 dva dny před sobotním začátkem súdánského konfliktu a pokračoval nejméně do středy.

Ve čtvrtek 13. dubna letoun odletěl z Haftarovy letecké základny Chádim v Libyi do syrského pobřežního města Latákíja, kde má Rusko významnou leteckou základnu. V pátek se vrátil do Chádimu. Den poté odletěl na další Haftarovu leteckou základnu v libyjské Džufře, kde parkoval na odlehlém místě. Téhož dne začal v Súdánu konflikt.

Iljušin se v úterý vrátil do Latákíje, poté odletěl zpět na leteckou základnu Chádim a následně do Džufry, jak vyplývá z Gerjonova průzkumu. Ten den Rusko podle regionálních a súdánských zdrojů dopravilo rakety země-vzduch na pozice Dagalových milicí v severozápadním Súdánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme