Súdánská vláda podepsala dohodu s povstalci

Súdánská vláda podepsala mírovou dohodu s povstalci z Dárfúru. Smlouvu, kterou vytvořili vyjednávači z Africké unie, ale přijala jen hlavní frakce Súdánské osvobozenecké armády. Zbývající dvě menší skupiny rebelů mají stále k textu výhrady a i přes silný tlak mezinárodního společenství ho odmítají podepsat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlický tábor v Súdánu | Foto: Jiří Hošek

V západosúdánském Dárfúru zuří od roku 2003 válka, jejíž důsledky - především nemoci a hlad - si vyžádaly na 180 tisíc obětí. Tamní povstalci obviňovali vládu, že zvýhodňuje arabské kmeny, a požadovali větší autonomii regionu. Generální tajemník OSN Kofi Annan prohlásil, že mezinárodní společenství teď nesmí otálet, jinak Dárfúru hrozí humanitární katastrofa.

V této souvislosti také uvedl, že uskutečnění právě uzavřené smlouvy vyžaduje, aby Africká unie okamžitě posílila své jednotky v Dárfúru. Humanitární práci bude muset zintenzívnit i OSN. "Bude velmi důležité, aby OSN, súdánská vláda, povstalci a Africká unie úzce spolupracovaly a aby jednaly velmi rychle. Jedině tak to může mít ten správný účinek," dodal generální tajemník OSN.

Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme