Súdánským prezidentem se opět stal Umar Bašír

Dosavadní súdánský prezident Umar Bašír je opět vítězem prezidentských voleb v největší africké zemi. Ohlásila to dnes odpoledne súdánská ústřední volební komise. Na Bašíra je přitom vydán mezinárodní zatykač.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdánský prezident Umar Bašír mezi svými příznivci v Chartúmu

Súdánský prezident Umar Bašír mezi svými příznivci v Chartúmu | Zdroj: ČTK

První pluralitní volby od roku 1986 situaci v Súdánu, zcela podle očekávání, nijak nezměnily. Dosavadní prezident al-Bašír, na nějž vydal Mezinárodní trestní soud zatykač, získal 68 procent hlasů.

V souladu se svým plánem tak legitimizoval před světovou i domácí veřejností svou moc.

Zahraniční pozorovatelé ale tvrdí, že průběh voleb neodpovídal mezinárodním standardům. Už samotný bojkot hlavních opozičních stran věrohodnost hlasování značně podlomil.

V jižních, nearabských súdánských provinciích, ale drtivě zvítězil dosavadní viceprezident Salva Kiir. Jeho povstalecká strana tak pravděpodobně vytvoří s Bašírem koalici a dovede Súdán k referendu o odtržení jižních provincií, které se má konat příští rok.

Štěpán Macháček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme