Sudetoněmecký sjezd vyzval k dialogu mezi sudetskými Němci a Čechy

Sudetoněmecký sjezd v Norimberku vyzývá k vzájemnému dialogu mezi sudetskými Němci a Čechy. “Dialog zavazuje” je mottem letošního sjezdu, na který dorazila také řada českých zástupců. Zítra vystoupí se zdravicí jako vůbec první člen české vlády ministr kultury Daniel Herman.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. (vlevo) převzal nejvyšší ocenění Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Vpravo je šéf SL Bernd Posselt.

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. (vlevo) převzal nejvyšší ocenění Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Vpravo je šéf SL Bernd Posselt. | Zdroj: ČTK

„Tento sudetoněmecký sjezd je protestní akcí proti jakékoli formě nacionalismu a jeho posilování,“ řekl v úvodu šéf sudetských Němců Bernd Posselt.

Evropskou Karlovu cenu, kterou sudetoněmecké krajanské sdružení pravidelně uděluje každý rok, letos získal lichtenštejnský kníže Hans Adam II. Podle Posselta ji kníže dostal za úsilí o porozumění mezi národy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sudetoněmecký sněm sleduje v Norimberku zpravodaj Pavel Polák

Oceněný panovník podle něj dovedl svou zemi na cestu smíření s Českem, po které chtějí kráčet i sudetští Němci. "Česká republika dlouho Lichtenštejnsko mezinárodně neuznávala. A nyní jsou vzájemné vztahy na velmi dobré cestě. Vykročily stejným směrem, jakým se snažíme jít i my,“ uvedl Posselt.

Rod Lichtenštejnů vlastnil před druhou světovou válkou především na Moravě a ve Slezsku rozsáhlý majetek, který jim Československo zabavilo na základě takzvaných Benešových dekretů. Podle historiků jsou ale důkazy o spolupráci rodu s nacisty sporné.

Hans Adam II. nastoupil na trůn v roce 1989 po smrti svého otce. Za jeho vlády vstoupilo Lichtenštejnsko do OSN a Evropského sdružení volného obchodu. V roce 2004 předal pravomoci synovi Aloisovi.

Teprve v roce 2009 jeho země navázala s Českou republikou diplomatické styky. Vzájemné vztahy ale nadále komplikuje interpretace dějin, kterou se už sedm let zabývá společná komise historiků.

ČTK, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme