Sudetští Němci na srazu znovu kritizovali Benešovy dekrety

Do kritiky Benešových dekretů se opět pustili účastníci srazu německých vyhnanců v Ausburgu. Předseda bavorské vlády a patron sudetských Němců Edmund Stoiber spoléhá na novou evropskou ústavu, že se s bezprávím dekretů vyrovná. Také proto předseda landsmanšaftu Bernd Posselt vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby ustal s tím, co označuje za agresivní antipropagandu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bernd Posselt

Bernd Posselt | Zdroj: ČTK

Sám Stoiber jako hlavní řečník změnil taktiku. Jsme připraveni k dialogu, prohlásil dnes z tribuny. Ještě loni dialog s Prahou odmítal, dnes však tvrdí. "Jsem připraven navštívit Českou republiku a stát se kdykoliv moderátorem a koordinátám dialogu."

Stoiber dále varoval nového premiéra Jiřího Paroubka před zítřejším odhalením Benešovy sochy před Černínským palácem v Praze. "Je to pokus o provokaci a prohřešek proti dobrým sousedským vztahům," prohlásil Stoiber.

Benešovy dekrety podle Stoibera odporují hodnotám Evropské unie a euroústavě. "Evropská ústava se musí s porušeném lidských práv, tedy s Benešovými dekrety jednou vypořádat, a ten čas přijde," dodal Stoiber.

Posselt dnes označil euroústavu za záruku práv menšin a vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby ukončil "agresivní propagandu" proti ústavě. V této souvislosti Posselt označil Klause z hlediska evropské politiky za "přízračného jezdce", což je termín, který je v Německu a Rakousku používán pro řidiče jedoucí po dálnici v protisměru.

Na tradiční sudetoněmecké setkání přijíždějí každoročně desítky tisíc Němců odsunutých po válce z českého území. Každý rok také udělují své ocenění, Evropskou cenu Karla IV. Letos poprvé je nositelem Čech: cenu v sobotu převzal emeritní litoměřický biskup Josef Koukl za dlouholeté úsilí o česko- německé smíření.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme