Sudetští Němci na srazu znovu kritizovali Benešovy dekrety

Do kritiky Benešových dekretů se opět pustili účastníci srazu německých vyhnanců v Ausburgu. Předseda bavorské vlády a patron sudetských Němců Edmund Stoiber spoléhá na novou evropskou ústavu, že se s bezprávím dekretů vyrovná. Také proto předseda landsmanšaftu Bernd Posselt vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby ustal s tím, co označuje za agresivní antipropagandu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bernd Posselt | Zdroj: ČTK

Sám Stoiber jako hlavní řečník změnil taktiku. Jsme připraveni k dialogu, prohlásil dnes z tribuny. Ještě loni dialog s Prahou odmítal, dnes však tvrdí. "Jsem připraven navštívit Českou republiku a stát se kdykoliv moderátorem a koordinátám dialogu."

Stoiber dále varoval nového premiéra Jiřího Paroubka před zítřejším odhalením Benešovy sochy před Černínským palácem v Praze. "Je to pokus o provokaci a prohřešek proti dobrým sousedským vztahům," prohlásil Stoiber.

Benešovy dekrety podle Stoibera odporují hodnotám Evropské unie a euroústavě. "Evropská ústava se musí s porušeném lidských práv, tedy s Benešovými dekrety jednou vypořádat, a ten čas přijde," dodal Stoiber.

Posselt dnes označil euroústavu za záruku práv menšin a vyzval českého prezidenta Václava Klause, aby ukončil "agresivní propagandu" proti ústavě. V této souvislosti Posselt označil Klause z hlediska evropské politiky za "přízračného jezdce", což je termín, který je v Německu a Rakousku používán pro řidiče jedoucí po dálnici v protisměru.

Na tradiční sudetoněmecké setkání přijíždějí každoročně desítky tisíc Němců odsunutých po válce z českého území. Každý rok také udělují své ocenění, Evropskou cenu Karla IV. Letos poprvé je nositelem Čech: cenu v sobotu převzal emeritní litoměřický biskup Josef Koukl za dlouholeté úsilí o česko- německé smíření.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme