Sudetští Němci si s Českem nebrali servítky, píše tisk

Sudetští Němci ostře kritizovali Českou republiku. Drama s rukojmími v saúdskoarabském Chobaru. V Bratislavě bylo při zasedání Parlamentního shromáždění NATO více policistů než antiglobalistů. To jsou témata pondělního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Sudetští Němci si při kritice České republiky nebrali servítky, komentuje setkání v Norimberku německý list Nürnberger Nachrichten. Zpráva pro Čechy byla dost jasná. Odstraňte konečně tuto křivdu ze světa, vyzýval bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber v narážce na Benešovy dekrety. Jedním dechem se na českou vládu snesla také kritika jejího vstupu do Evropské unie. Podle bavorského politika není Česká republika dost zralá na to, být právoplatným členem Unie.

Stoiberův slovní výpad byl políčkem celému roku, ve kterém se Evropa od základů proměnila, zamýšlí se Nürnberger Nachrichten. S rozšířením Unie přestal být z České republiky pouhý sousední stát, teď sdílí hodnoty celého evropského společenství. I přesto převládaly na sudetoněmeckém setkání spíše umírněné názory. Předseda Sudetoněmeckého krajanského spolku, Berndt Posselt, dokonce označil Čechy a Bavorsko za srdce Evropské unie, píše se v německém listu Nürnberger Nachrichten.

Teroristickým útokem Al-Káidy v městě Chobar v Saúdské Arábii, při němž únosci zabili podle posledních informací 22 lidí se ve svém dnešním vydání zabývá jordánský list Ar-Raí. Cituje z něj náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev cituje z jordánského tisku

Poněkud komicky působila přehlídka sil ministerstva vnitra, komentuje víkendovou demonstraci antiglobalistů v Bratislavě slovenský deník Sme. Protest proti NATO trval jen několik minut. Jeden z aktivistů zakřičel do mikrofonu pár hesel a bylo po celé akci. Plány odpůrců Severoatlantické aliance na desetitisícovou demonstraci se nenaplnily. Akci by zvládlo i obvodní oddělení policie, domnívá se komentátor listu.

Ačkoli zpřísněné kontroly na hranicích i vyjádření organizátorů naznačovaly, že protest bude velmi skromný, policie se dostavila v plné síle. Náměstí lemovala těžká technika, vodní dělo, jízdní policie nebo těžkooděnci se štíty. Protestujících se nakonec sešel jen malý hlouček a zájem o ně projevily tak akorát desítky novinářů a pár opilých příznivců hnutí punk. Proti světovému globalismu se protestovalo také na jiných místech Bratislavy. Někde aktivisté rozdávali polévku bezdomovcům, jinde demonstranti přišli ve společenských oblecích, uzavírá slovenský deník Sme.

Bez žáků nejsou školy, všímá si rakouský deník Kurier. Rakouská vláda stojí před problémem snižujícího se počtu dětí. Obecní školy ale musí zůstat, žádná nesmí být zavřená, je přesvědčena ministryně školství Elisabeth Gehrerová. Její požadavek se ale podle nejnovějších analýz zdá být nesplnitelný. Do roku 2010 se počet školáků sníží v průměru o třináct procent každý rok. S úbytkem žáků se objevují další problémy: bude potřeba méně učitelů, ačkoli mnozí čekají na tuto práci celé roky a vysoké školy každým rokem vypouští absolventy.

Jen v příštím roce by mělo zaměstnání v obecných školách opustit 2800 učitelů, vypočítává rakouský list. Co ale dělat s přebytkem pedagogů? Některé spolkové země se rozhodly řešit problém pracovními smlouvami na dobu určitou. Chtějí tak docílit toho, že učitelé, kteří už mají nárok na důchod, nebudou zabírat místa mladším kolegům, vysvětluje rakouský list Kurier.

Martin Hromádka, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme