V Suezském průplavu najela na mělčinu loď s ukrajinskou kukuřicí, provoz neomezila

V severní části Suezského průplavu v pondělí na několik hodin uvázla nákladní loď, která najela na mělčinu. Informovaly o tom agentury s odkazem na společnost Leth Agencies poskytující služby lodím proplouvajícím kanálem. Podle správy průplavu tato nehoda neměla vliv na provoz, lodě nabraly jen menší zpoždění.

Káhira (Aktualizováno: 10:05 9. 1. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Suezským průplavem proplouvají lodě, které před průplavem čekaly na uvolnění kontejnerové lodě Ever Given.

V roce 2020 v březnu na několik dnů průplav zablokovala loď Ever Given (ilustrační foto) | Foto: Sophie A. Pinkham | Zdroj: Reuters

Loď MV Glory, která má na délku 225 metrů, najela na mělčinu nedaleko města Kantara, které leží v egyptské provincii Ismáílíja. Podle Leth Agencies dostaly remorkéry plavidlo znovu na větší hloubku a kolem 9.00 SEČ se provoz vrátil k normálu.

Podle istanbulského koordinačního střediska pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře je MV Glory naložená 65 000 tunami kukuřice z Ukrajiny. Míří do Číny.

Podle agentury AP není zatím jasné, proč loď na mělčinu najela. V části Egypta, také v jeho severně položených provinciích, panovalo v neděli špatné počasí.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. Předloni v březnu ho na několik dnů zablokovala v jeho jižní části přes 400 metrů dlouhá a 220 000 tun vážící kontejnerová loď Ever Given, která najela na mělčinu. Kontejnerová loď, registrovaná v Panamě, mířila z Číny do nizozemského přístavu Rotterdam.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme