Suezský průplav stávkuje. Provoz je zatím zachován

Protivládní protesty v Egyptě vůbec poprvé zasáhly také Suezský průplav. Za lepší sociální a platové podmínky tam začalo stávkovat na šest tisíc dělníků. Zatím se jedná o velmi poklidný protest a podle egyptských činitelů nijak nezasahuje do provozu strategického průplavu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlovka v Suezkém průplavu

letadlovka v Suezkém průplavu | Foto: US NAVY

Stávka ale začala na pozadí krvavých protivládních nepokojů. Znovu tedy ukázala, jak snadno může dění v Egyptě zasáhnout také do života Evropanů, když jsou v ohrožení dodávky ropy a dalšího zboží.

„Zdá se, že je průplav dobře zajištěný, jeho provoz nenarušily ani násilné nepokoje ve městě Suez v uplynulých dvou týdnech. Egypťané dobře vědí, že je to strategická oblast, nejen obchodně, ale i vojensky. Průplav využívají americká i izraelská válečná plavidla,“ telefonuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček telefonuje o stávce zaměstnanců Suezského průplavu

„Před dvěma lety zde egyptské ozbrojené složky zadržely skupinu, která chystala útoky na západní lodě,“ dodává.

Suezský průplav zajišťuje asi osm procent celosvětové námořní dopravy. Egyptská vláda ročně vybere od dopravních firem na poplatcích více než pět miliard dolarů, a kanál tak pro Káhiru představuje jeden z nejdůležitějších zdrojů peněz.

Suezem se vozí i podstatná část ropy pro evropské trhy. Denně se tudy dopraví asi 2,5 milionů barelů ropy, což zhruba odpovídá denní produkci Iráku.

Američané žádají zrušení nouzového stavu

Protivládní protesty pokračují v Egyptě už 16. den. Prezident Mubárak nabídl postupnou politickou reformu, demonstranti ale dále žádají jeho okamžitou rezignaci. Američané vyzvali, aby káhirská vláda co nejdříve zrušila nouzový stav.

Tento režim už tři desetiletí výrazně omezuje politické svobody a umožňuje i věznění bez udání důvodu. Spojené státy také označily za „málo užitečné“ poznámky egyptského viceprezidenta Sulajmána, který řekl, že Egypt ještě není zralý na demokracii.

Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme