Pomozte, žádá Indonésie po tsunami. V nouzi jsou miliony lidí, počet dál roste

Indonéská vláda v pondělí vyzvala k mezinárodní pomoci poté, co si série zemětřesení a ničivá vlna tsunami na indonéském ostrově Sulawesi vyžádala nejméně 832 mrtvých. Oznámila to agentura AFP.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Joko Widodo „nás pověřil přijmout naléhavou mezinárodní pomoc, v reakci na pohromu“, prohlásil vládní představitel Thomas Lembong podle AFP. Ta připomněla, že desítky humanitárních agentur a nevládních organizací uvádějí, že jsou připraveni pomoci.

Tsunami v Indonésii spláchla Čecha na motorce, z moře se mu podařilo dostat

Číst článek

Lembong, stojící v čele rady koordinující investice, má podle agentury Reuters zajistit pomoc ze soukromého sektoru z celého světa.

Své přispění nabídly i státy jako Austrálie či Thajsko. Podle agentury AP zatím není zřejmé, jaký typ pomoci prezident povolil.

Nejpostiženější jsou města Palu a Donggala, kde žije asi 600 000 lidí. Podle mluvčího indonéské národní agentury pro řešení krizových situací Sutopa Purwoa Nugrohoa zůstává mnoho lidí pod troskami zřícených domů.

Počet obětí poroste

V singapurském tisku se mezitím objevily údaje, že počet obětí pátečního zemětřesení přesáhl 1200 a nepřestává stoupat, jak záchranáři nalézají čím dál více mrtvých těl. Humanitární pomoc podle listu The Straits Times potřebuje okolo 2,6 milionu lidí.

Nejsilnější ze tří hlavních otřesů mělo v pátek sílu 7,5 stupně. Následná tsunami dosáhla až tří metrů a smetla pobřežní oblasti. Odhaduje se, že katastrofa postihla až dva miliony lidí. Obavy panují v případě Donggaly, která je odříznuta od proudu a komunikačních kanálů.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily 226 000 lidí v 13 zemích, z toho více než 120 000 v Indonésii. Palu zasáhly tsunami v letech 1927 a 1968.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme