Summit Asie-Evropa uvítal sbližování korejských států

Závěrečným setkáním šéfů států a vlád 15 evropských a deseti asijských států dnes v Soulu skončil třetí summit Asie-Evropa (ASEM). Velkou pozornost věnovali účastníci zahájenému procesu sbližování mezi oběma korejskými státy. Představitelé Evropské unie využili setkání v Soulu k vyjádření "absolutní podpory politice sbližování" se Severní Koreou, prováděné jihokorejským prezidentem Kim Te-džungem, ostře se ale rozcházeli v názoru, jak daleko mají jejich státy zajít ve vztahu ke stále ještě stalinistické Severní Koreji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Británie a Německo ještě před zahájením summitu oznámily, že navážou diplomatické styky s Pchjongjangem; Francie své rozhodnutí podmínila pokrokem, kterého Severní Korea dosáhne na cestě k demokracii a k nešíření jaderných zbraní a podobně se vyslovilo například i Irsko. Spolkový kancléř Gerhard Schröder dnes obhajoval před novináři správnost ohlášené německé politiky vůči Severní Koreji. Uznání vlády v Pchjongjangu může skoncovat s hladem a chudobou v této komunistické zemi, řekl a označil odvrácení hladomoru v Severní Koreji za morální povinnost. Otevření zastupitelských úřadů může západním státům usnadnit působení na Pchjongjang v otázce respektování lidských práv i zbraní hromadného ničení, zdůraznil.

Účastníci summitu neopominuli ani vyhrocenou situaci na Blízkém východě a vyzvali Izrael a Palestince k ukončení násilných střetů a obnovení snah o dosažení mírové dohody. Závěry z jednání o nejrůznějších otázkách a nástin euro- asijské spolupráce v nadcházejícím desetiletí shrnuli účastníci summitu v Soulu do závěrečného prohlášení a rámcového výčtu projektů budoucí spolupráce Asia-Europe Cooperation Framework (AECF).

O členství v ASEM projevilo zájem už 20 dalších států včetně Austrálie a Nového Zélandu, Pákistánu, Indie a Ruska.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme