Summit Asie-Evropa uvítal sbližování korejských států
Závěrečným setkáním šéfů států a vlád 15 evropských a deseti asijských států dnes v Soulu skončil třetí summit Asie-Evropa (ASEM). Velkou pozornost věnovali účastníci zahájenému procesu sbližování mezi oběma korejskými státy. Představitelé Evropské unie využili setkání v Soulu k vyjádření "absolutní podpory politice sbližování" se Severní Koreou, prováděné jihokorejským prezidentem Kim Te-džungem, ostře se ale rozcházeli v názoru, jak daleko mají jejich státy zajít ve vztahu ke stále ještě stalinistické Severní Koreji.
Británie a Německo ještě před zahájením summitu oznámily, že navážou diplomatické styky s Pchjongjangem; Francie své rozhodnutí podmínila pokrokem, kterého Severní Korea dosáhne na cestě k demokracii a k nešíření jaderných zbraní a podobně se vyslovilo například i Irsko. Spolkový kancléř Gerhard Schröder dnes obhajoval před novináři správnost ohlášené německé politiky vůči Severní Koreji. Uznání vlády v Pchjongjangu může skoncovat s hladem a chudobou v této komunistické zemi, řekl a označil odvrácení hladomoru v Severní Koreji za morální povinnost. Otevření zastupitelských úřadů může západním státům usnadnit působení na Pchjongjang v otázce respektování lidských práv i zbraní hromadného ničení, zdůraznil.
Účastníci summitu neopominuli ani vyhrocenou situaci na Blízkém východě a vyzvali Izrael a Palestince k ukončení násilných střetů a obnovení snah o dosažení mírové dohody. Závěry z jednání o nejrůznějších otázkách a nástin euro- asijské spolupráce v nadcházejícím desetiletí shrnuli účastníci summitu v Soulu do závěrečného prohlášení a rámcového výčtu projektů budoucí spolupráce Asia-Europe Cooperation Framework (AECF).
O členství v ASEM projevilo zájem už 20 dalších států včetně Austrálie a Nového Zélandu, Pákistánu, Indie a Ruska.