Summit EU a Ruska byl podle obou stran úspěšný, spory ale nevyřešil

Energetika, obchod a bezpečnost - taková byla hlavní témata summitu Evropské unie a Ruska v Chabarovsku. Dvoudenní schůzku sice provázely úsměvy a pochvaly krás Chabarovska vzdáleného od Bruselu devět časových pásem, napětí mezi Moskvou a Bruselem vyvolané lednovou plynovou krizí a konfliktem Ruska s Gruzií se ale podle všeho překonat nepodařilo. Rusko také upozornilo, že rozporuplně vnímá evropský projekt východního partnerství s šesticí postsovětských republik.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jose Manuel Barroso, Dmitrij Medvěděv, Václav Klaus a Javier Solana

Jose Manuel Barroso, Dmitrij Medvěděv, Václav Klaus a Javier Solana | Zdroj: ČTK

Moskva i Brusel se shodly na tom, že chtějí vzájemné vztahy zlepšovat. K tomu je ale podle předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa nejprve potřeba obnovit vzájemnou důvěru. Šéf komise vyzval Rusko i Ukrajinu, aby ukázaly politickou vůli a vyřešily přetrvávající spory, kvůli kterým se v lednu část Evropy ocitla bez dodávek ruského plynu.

Žádné záruky, že se situace opakovat nemůže ale summit nepřinesl. Ruský prezident Dmitrij Medveděv naopak varoval, že se problémy kvůli údajné neschopnosti Ukrajiny platit dodávky mohou opakovat. Dmitrij Medveděv proto navrhnul, aby Moskva a Brusel společně pomohly získat Kyjevu půjčku, s jejíž pomocí by Ukrajina ruský plyn platila.

Rozpory se podle všeho nepodařilo překonat ani co se týče evropského projektu východního partnerství, do něhož jsou zapojeny země postsovětského prostoru - Arménie, Ázerbajdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina. Dmitrij Medvěděv upozornil, že Moskva tento projekt pozoruje s obezřetností, tolerovat ho bude jen v případě, že nebude namířen proti Rusku.

Takový výklad ale Evropská unie odmítá. Podle předsedy Evropské komise José Manuela Barossa není projekt zaměřen proti něčemu, ale naopak ve prospěch regionální stability, která je i v zájmu Ruska, a kterou chce sedmadvacítka podpořit posílením politických a ekonomických vztahů se šesticí postsovětských zemí.

podle českého prezidenta Václava Klause, který jednání vedl za předsedající zemi EU, dopadl summit i přes spory okolo energetické charty, hrozby opakování lednové plynové krize či ruských výhrad k unijnímu programu východního partnerství nad očekávání.

"Není to fráze. Myslím, že bylo potřeba nahlas říci pozice, které nejsou identické. Nicméně myslím, že to přidalo k pochopení těch pozic a také k pochopení toho, že je možné něco udělat dopředu. Takže debata byla podle mého názoru plodnější a přátelštější než jsem já očekával," uvedl po jednání Václav Klaus.

Po skončení summitu se Václav Klaus setkal k samostatnému jednání s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem. Podle svých slov v současných vztazích v Ruskem žádné problémy nevidí: "Myslím, že nejsou žádné dramaticky problematické vztahy. Ale domluvili jsme se na další výměně návštěv, na mezivládní komisi, která se sejde ještě v průběhu letošního roku - pravděpodobně už v září, aby se zejména v otázce obchodu a vzájemných investic něco dělalo."

O summitu Evropská unie-Rusko hovořila Lenka Kabrhelová v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Přečtěte si také:
Summit EU-Rusko skončil bez výsledků
V Chabarovsku začal summit EU-Rusko, za unii ho vede Václav Klaus

Lenka Kabrhelová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme