Summit EU a Ruska zastínil spor o ruské embargo na dovoz polských potravin

Dnešní summit Evropské unie a Ruska v Helsinkách nevyřešil zablokovanou situaci týkající se ruského embarga na dovoz polského masa a následného polského veta na jednání EU s Ruskem o nové dohodě o strategické spolupráci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso a Vladimír Putin na summitu EU a Ruska | Zdroj: ČTK

Finský premiér Matti Vanhanen se jako zástupce předsednické země Evropské unie po jednání snažil mluvit optimisticky. Hovořil o přínosné a otevřené diskuzi, kterou představitelé Unie s prezidentem Putinem absolvovali.

I on ale připustil, že se kvůli polskému vetu nepodařilo získat mandát pro jednání o strategickém partnerství s Ruskem, od kterého si Unie slibuje záruky stabilních dodávek ropy a plynu.

Předseda Evropské komise José Barroso včera polský požadavek na zrušení zákazu dovozu masa a některých zemědělských produktů podpořil. Nicméně je to poprvé, co jedna z nových členských zemí tak razantním způsobem znemožnila jednání s Moskvou a dobrým vztahům Ruska s Unií to určitě neprospěje.

Co se naopak podařilo dohodnout, je postupné zrušení poplatků, které musejí Rusku platit evropské letecké společnosti za přelety Sibiře. Vzhledem k tomu, že to každý rok znamená 300 milionů dolarů, které letecké společnosti účtují navíc zákazníkům, není to nevýznamná dohoda.

Polsko své veto neodvolá, dokud Rusko nezruší zákaz dovozu polských potravin

Příznivé reakce na helsinský summit zaznívají z Varšavy. Polsko doufá, že summit přiměje Rusko k tomu, aby přistupovalo ke všem zemím Unie stejně. Polsko nemíní své veto odvolat, dokud Rusko nezruší zákaz dovozu polských potravin.

"Varšava nemůže přistoupit na to, aby Moskva považovala Polsko za zemi, která nepatří do Evropské unie. V žádném případě nemůžeme souhlasit s poškozováním zájmů našich vývozců a zemědělců," zdůvodnil polské veto premiér Kaczyński.

Podle jeho názoru právě zablokování jednání s Moskvou otevře cestu k dobré dohodě mezi Unií a Ruskem. Polsko tím brání i zájmy Unie. "Kdybychom měli jít cestou, kterou někteří navrhují, dostali bychom se do závislosti na Rusku. Mělo by to dalekosáhlé politické následky. První obětí této závislosti by se stalo Polsko, a proto se tak energicky bráníme," myslí si Kaczyński.

Premiér Kaczyński připomněl, že Rusko neplní ani dosavadní dohodu s Unií a nejsou proto žádné záruky, že bude plnit novou dohodu o partnerství a spolupráci.

Martin Dorazín, Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme