Mimořádný summit k brexitu se blíží. Mayová před jeho začátkem jednala s Junckerem i Tuskem

Britská premiérka Theresa Mayová se v Bruselu sešla se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a poté i s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Schůzky se konaly v předvečer mimořádného summitu, kde by mělo 27 zemí unie podpořit v minulých měsících a dnech dojednané texty související s britským odchodem z unie.

Brusel (Aktualizováno: 0:01 25. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová a Jean-Claude Juncker na společné schůzce před summitem EU

Theresa Mayová a Jean-Claude Juncker na společné schůzce před summitem EU | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Mayová a Juncker se sešli také jen několik hodin poté, co se vyjednávačům podařilo vymyslet způsob, jak vyřešit na poslední chvíli vznesené španělské požadavky související s postavením britského Gibraltaru a vyjednáváním smluv o budoucnosti vzájemných vztahů.

Španělsko podpoří brexit. V otázce Gibraltaru dospělo s unií a Británií ke shodě

Číst článek

Před tím, než se sešla s Tuskem, Mayová novinářům řekla, že dohoda okolo Gibraltaru nic nemění na britském postoji k této enklávě na jihu Španělska.

„Vždy budeme vyjednávat jménem celé rodiny Spojeného království, včetně Gibraltaru,“ poznamenala premiérka. Britská pozice ohledně jeho suverenity se nemění. „Gibraltar je britský, vždy za ním budu stát,“ zdůraznila.

Mayové vláda už 585 stran dohody o brexitu podpořila, premiérku ale čeká klíčový úkol, kterým je schválení smlouvy ve skeptickém britském parlamentu. Mnoha britským poslancům, včetně těch z vládní konzervativní strany, podoba dojednaných textů vadí, protože se v některých ohledech od unie neodstříhává úplně.

‚Přátelé zůstávají přáteli‘

Na straně sedmadvacítky se po nedělním politickém potvrzení šéfy států a vlád 27 zemí už potíže s podporou textů nečekají. Tusk na twitteru s odkazem na text skupiny Queen a jejího zpěváka Freddieho Mercuryho, od jehož smrti v sobotu uplynulo 27 let, poznamenal, že „přátelé zůstávají přáteli, až do konce“.

Média rovněž informovala, že Mayová napsala dopis přímo určený britskému lidu, ve kterém ho žádá o podporu pro svou dohodu o odchodu země z Evropské unie. V otevřeném dopisu mimo jiné říká, že udělá vše pro to, aby se jí podařilo dohodu prosadit v britském parlamentu.

‚Staví nás do ubohé a trapné pozice.‘ Severoirští unionisté znova kritizovali dohodu o brexitu

Číst článek

„Bude to dohoda, která je v našem národním zájmu, taková, která bude fungovat pro celou zemi a pro všechny obyvatele, ať již hlasovali pro Odejít či Zůstat,“ napsala premiérka v dopise zaslaném novinářům.

Dohodu o vystoupení ještě musí stvrdit europarlament a v souladu s článkem 50 unijní smlouvy, kterým se brexit řídí, následně formálně odsouhlasit Rada EU – tedy členské země. Dohoda se týká věcí souvisejících se samotným brexitem, včetně ustavení přechodného období do konce roku 2020 a v případě potřeby o rok či dva déle.

V takto získaném čase chtějí Londýn a země unie dojednat smlouvy o budoucích obchodních vztazích či o spolupráci v obraně a bezpečnosti. Ty by měly být hotové tak, aby mohly začít platit bezprostředně po konci přechodného období.

Znamená to, že pokud britský parlament smlouvu o brexitu potvrdí, čekají obě strany v následujících letech složitá vyjednávání. Jejich rámec určí 26 stran společně dojednané politické deklarace, kterou šéfové států a vlád v neděli také podpoří.

Příprava textu deklarace se vlekla do poslední chvíle. Posun nastal teprve ve čtvrtek, po středečním narychlo svolaném bruselském jednání mezi Junckerem a Mayovou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme