Summit EU dokončí jednání o rozpočtové disciplíně, jednání ohrožuje stávka odborů

Nová pravidla rozpočtové disciplíny pro země eurozóny vzejdou z mimořádného summitu Unie v Bruselu. K mezivládní smlouvě o fiskální zodpovědnosti se ale můžou připojit i státy Unie neplatící eurem. Text dokumentu je podle zdrojů Českého rozhlasu už dohodnutý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselské letiště Zaventem | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Jérôme

Zemím stojícím mimo eurozónu se do textu dokumentu podařilo zakotvit svou účast na summitech států se společnou měnou. Mají mít status pozorovatelů.

Nemusí mít právo hlasovací, ale musí být přítomni. Protože v takovém případě bude eurozóny diskutovat celou řadu věcí, které neovlivní pouze eurozónu, ale samozřejmě celou Evropskou unii.

Přání ministra financí Miroslava Kalouska i dalších politiků ze zemí mimo eurozónu se nejspíš alespoň částečně splnilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadcházející schůzce lídrů sedmadvacítky mluvila v Ranním interview Radiožurnálu naše velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová

Podle posledního návrhu znění smlouvy má politik předsedající summitům eurozóny pozvat signatáře mezivládní smlouvy o rozpočtové zodpovědnosti na schůzku, když to bude vhodné.

Článek smlouvy ale stále dává možnost jednání premiérů eurozóny před státy stojícími mimo ni uzavřít. O výsledcích summitu zemí platících eurem je pak má detailně informovat předsedající takové schůzky.

Belling: Pozvánka pro nečlenské země eurozóny na summity by měla být pravidlem

Číst článek

Velvyslankyně České republiky při Evropské unii Milena Vicenová považuje statut pozorovatele na summitu eurozóny za velmi důležitý. „Jste blíže výsledku, pochopíte atmosféru jednání, slyšíte spoustu ekonomických a politických argumentů na vysoké úrovni. Už proces vyjednávání je pro každého velkou školou."

Hlavním tématem summitu má být boj s nezaměstnaností. Unijní exekutiva nabízí členským zemím k podpoře tvorby nových pracovních míst 82 miliard eur ve strukturálních fondech. Evropští lídři se ale budou věnovat také předcházení dluhovým krizím.

Summit lídrů evropské sedmadvacítky se zaměří na podporu zaměstnanosti

Číst článek

Podle Mileny Vicenové by ideálním výsledkem summitu bylo dokončení smlouvy o trvalém finančním mechanismu a dojednání takzvaného fiskálního kompaktu. Tedy mezivládní dohody o zpřísnění pravidel paktu růstu a stability a zavedení takzvané dluhové brzdy.

„Smlouva nám obsahově připadá správná. Zavádí totiž takzvanou dluhovou brzdu. To je myšlení, které se odvíjí i naším směrem. My jsme vždy respektovali požadavky na boj proti zadlužování zemí a nerespektování rozpočtové zodpovědnosti,“ řekla Vicenová.

Summit ohrožuje stávka

Průběh unijního summitu může narušit generální stávka, kterou na dnešek vyhlásily belgické odbory. Pro evropské státníky tak bude složité, se do Bruselu vůbec dopravit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Unijní summit bude sledovat bruselský zpravodaj ěského rozhlasu Pavel Novák

Je možné, že letadla s premiéry a prezidenti nebudou moci přistát na bruselském letišti Zaventem. Hledalo se proto vojenské letiště. Státníci asi nakonec přiletí na vojenskou základnu Beauvechain, vzdálené asi 30 kilometrů od Bruselu.

Není ale jasné, jestli toto letiště dokáže přijmout přes 20 letadel najednou a také je nechat stát na ploše. Určitě se tak prodlouží dobu dojezdu do Bruselu.

Belgické odbory chtějí generální stávkou oslovit evropské státníky

Číst článek

Naplánování stávky na den summitu je záměrné. Odbory chtějí dát evropským lídrům najevo, že úspory nejsou nejlepším řešením hospodářské krize. K úsporám je podle nich potřeba zavést programy, které zmírní jejich dopady na obyčejné lidi. Na příjezdových silnicích do hlavního města proto vyrostou zátarasy a čekají se velké zácpy.

Pavel Novák, Igor Maňour, Jan Pokorný, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme