‚Migrace není problém, ale prostor pro spolupráci,‘ uvedl egyptský prezident na historickém summitu

Od září 2016 nevyjela z Egypta žádná loď s nelegálními migranty. Delegátům prvního evropsko-arabského summitu to připomněl egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Ten taktéž uvedl, že pohyb pracovní síly je příležitostí pro spolupráci. Společného zasedání Evropské unie a Ligy arabských států v egyptském letovisku Šarm aš-Šejch se účastní skoro padesát lídrů z obou bloků. Migrace je jedno z nejdiskutovanějších témat summitu.

Šarm aš-Šajch (Egypt) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval evropské a arabské země ke společnému myšlenkovému boji proti extremistickým ideologiím | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Na historicky prvním summitu evropského a arabského blogu zatím nejčastěji, kromě velkých slov o novém začátku vztahů mezi Evropou a arabským světem, zaznívaly témata konfliktů, terorismu nebo migrace. Kvůli té byla také summit původně naplánovaný.

O migraci mluvili také oba spolupředsedající setkání, tedy předseda Evropské rady Donald Tusk a egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Donald Tusk uvedl, že je nutné rozbít obchodní model převaděčů a pašeráků lidí, kteří migranty svádějí k nebezpečné cestě a přiživují novodobé otroctví.

Pracovní síla

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval evropské a arabské země ke společnému myšlenkovému boji proti extremistickým ideologiím. Taktéž se vyjádřil k migraci, když řekl, že migrace je příležitost ke spolupráci.

Našlapování po střepech. Historicky první euro-arabský summit komplikuje otázka vracení migrantů

Číst článek

„Migrace není problém, ale naopak slibný prostor pro vzájemnou spolupráci. Arabský region má velké množství pracovní síly, evropský region zase ekonomiku, která pracovní sílu potřebuje. Měli bychom tedy spolupracovat na zaručení migrace bezpečné a organizované,“ řekl Sísí.

Výrok ilustruje přístup zemí jižního Středomoří, které vnímají migraci zejména jako přirozený pohyb obyvatelstva za prací. Rizikový je ale její divoký charakter a také fakt, že se na ní přiživuje organizovaný zločin.

Z regionálních témat se na prvním summitu Evropské unie a Ligy arabských států probírá hlavně izraelsko-palestinský konflikt, v kuloárech pak dominuje brexit.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme