Summit EU má přijmout Pakt pro euro. V Bruselu se protestovalo

V Bruselu se schyluje k jedné z nejdůležitějších schůzek lídrů Evropské unie. Summit sedmadvacítky má schválit Pakt pro posílení ekonomiky eurozóny. Má také definitivně potvrdit vznik stálého záchranného fondu pro země platící eurem, které by se dostaly do problémů podobně jako Řecko nebo Irsko. V ulicích Bruselu ale proti Paktu protestovalo několik tisíc odborářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie vytvořila během demonstrace odborů v Bruselu zátarasy. | Zdroj: Reuters

Lídři evropské sedmadvacítky pravděpodobně schválí stálý záchranný mechanismus pro eurozónu. Jeho výše bude 500 miliard eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka z demonstrace odborářů v Bruselu proti Paktu pro euro.mp3

Jednání se ještě může zkomplikovat kvůli Německu, které chce změnit rozvržení splátek do části fondu, která musí být připravena v hotovosti.

Rozruch do jednání summitu vnese i pád portugalské vlády, protože Portugalsko je další adept na finanční pomoc Evropské unie.

Summit má také schválit Pakt pro euro, ve kterém se země eurozóny zavážou například ke koordinování důchodových systémů, úsporným opatřením a omezení růstu mezd.

Demonstrace v ulicích

Právě proti Paktu pro euro demonstrovalo v ulicích Bruselu asi dvacet tisíc odborářů pod heslem „Ne Paktu pro euro – Ano paktu solidarity”. Belgičanům vadí hlavně to, že jim Pakt pro euro sahá na jejich automatickou valorizaci mezd podle růstu inflace.

Podle pana Claudea ze zbrojovky v Herstalu přece nebudou v Belgii pracovat za misku rýže jako v Číně, Thajsku nebo Indii. Těmto zemím nemůže Evropa cenami výrobků konkurovat. Leda jejich kvalitou.

Z pěti míst metropole se pochody vydaly do jejího centra. Kolem sídla Rady Evropské unie, kde se schůzka jejích lídrů odehrává proto policie vytvořila širší bezpečnostní zónu než obvykle.

Demonstrace se jednání summitu Unie nijak nedotkla. Přerostla ale ve srážky s policií u sídla belgické vlády. Na házení dlažebních kostek reagovala policie použitím vodních děl.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme