Státy EU budou klást důraz na ochranu vnějších hranic. Neshodly se na azylovém systému

Země Evropské unie našly na pátečním summitu v Bruselu shodu na několika tématech. Například v boji s migrací chtějí dál klást důraz zejména na ochranu vnějších hranic a na spolupráci s tranzitními státy. U několika témat ale dál panují rozpory.

Brusel (Aktualizováno: 16:13 14. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři EU na summitu v Bruselu zleva: šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéf Evropské rady Donald Tusk a rakouský kancléř Sebastian Kurz | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Společnou řeč konkrétně zatím lídři unijních zemí nenašli ohledně reformy azylového systému nebo posílení reformované agentury Frontex, tedy navyšování počtu příslušníků evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Lídři zemí Evropské unie jednomyslně prodloužili sankce proti Rusku

Číst článek

Tyto závěry se v podstatě čekaly. Končícímu rakouskému předsednictví se totiž nepovedlo otázku reformy unijního azylového systému posunout směrem k řešení přijatelnému pro všechny členské státy.

Ani posílení pohraniční stráže zatím politici neodsouhlasili, a to poté, co navýšení počtu příslušníků na 10 tisíc neschválili unijní ministři vnitra.

„Evropská rada vzala na vědomí, že počet zaznamenaných ilegálních přechodů hranic klesl na předkrizovou úroveň a že obecný klesající trend pokračuje. Je to výsledek migrační politiky unie a jejích členských států založené zejména na kontrole vnějších hranic, boji proti pašerákům a spolupráci se zeměmi původu a tranzitními zeměmi. V této politice bychom proto měli pokračovat,“ stojí v oficiálních závěrech z jednání summitu.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz už při příchodu na dnešní jednání řekl, že naději nyní EU vkládá zejména do spolupráce se třetími zeměmi, přes které migranti do Evropy míří.

Podle něj by právě tento přístup mohl znamenat snížení celkového počtu přistěhovalců poté, co selhaly snahy o rozdělování migrantů podle kvót.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme