Summit EU nejen o globalizaci
Jak čelit globalizaci a ustát ostrou ekonomickou soutěž s USA, Čínou či Indií - právě o tom se ve čtvrtek radili lídři Evropské unie. Sešli se v královském paláci v Hampton Court u Londýna. Špičky unie probraly nápad šéfa Evropské komise José Barrosa aby vzniknul tzv. globalizační fond. Šlo by o miliardový antišokový polštář.
Peníze z fondu by šly lidem, kteří například v důsledku přesouváním firem za levnější výrobou přijdou o práci. A s jakými ohlasy se tedy ta myšlenka zatím setkala? Podle dosavadních informací jsou spíš skeptické. Nápad na vytvoření globalizačního fondu podpořili britský premiér Tony Blair a francouzský prezident Jacques Chirac.
Ovšem u jiných státníků to narazilo. Hlavně u odcházejícího německého kancléře Gerharda Schrödera, který má strach, že by na to své kasy nejvíc zaplatil Berlín. Výhrady mají také Estonsko nebo skandinávské země. Bojí se, že by šlo o jakousi pochybnou odměnu za to, že tyto země se nepouštějí do potřebných ekonomických reforem. A ani Praha není moc nadšená - naši diplomaté si nejsou jisti, jak by se vlastně určovalo, co je důsledkem globalizace a co ne. Také máme za to, že unie už má mechanismy, které takové situace řeší.
Jak přímo v místě summitu řekl Radiožurnálu bruselský politolog Peter Ludlow, moc šancí proto fondu nedává: "Ten nápad dnes sestřelil Schröder, což se dalo čekat. A nová koalice v Berlíně se stím také neztotožní, takže myslím, že ten nápad s fondem posloužil ke krátkodobým politickým účelům, ale nemá to žádnou skutečnou budoucnost."