Summit EU nejen o globalizaci

Jak čelit globalizaci a ustát ostrou ekonomickou soutěž s USA, Čínou či Indií - právě o tom se ve čtvrtek radili lídři Evropské unie. Sešli se v královském paláci v Hampton Court u Londýna. Špičky unie probraly nápad šéfa Evropské komise José Barrosa aby vzniknul tzv. globalizační fond. Šlo by o miliardový antišokový polštář.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

účastníci summitu EU

účastníci summitu EU | Zdroj: ČTK

Peníze z fondu by šly lidem, kteří například v důsledku přesouváním firem za levnější výrobou přijdou o práci. A s jakými ohlasy se tedy ta myšlenka zatím setkala? Podle dosavadních informací jsou spíš skeptické. Nápad na vytvoření globalizačního fondu podpořili britský premiér Tony Blair a francouzský prezident Jacques Chirac.

Ovšem u jiných státníků to narazilo. Hlavně u odcházejícího německého kancléře Gerharda Schrödera, který má strach, že by na to své kasy nejvíc zaplatil Berlín. Výhrady mají také Estonsko nebo skandinávské země. Bojí se, že by šlo o jakousi pochybnou odměnu za to, že tyto země se nepouštějí do potřebných ekonomických reforem. A ani Praha není moc nadšená - naši diplomaté si nejsou jisti, jak by se vlastně určovalo, co je důsledkem globalizace a co ne. Také máme za to, že unie už má mechanismy, které takové situace řeší.

Jak přímo v místě summitu řekl Radiožurnálu bruselský politolog Peter Ludlow, moc šancí proto fondu nedává: "Ten nápad dnes sestřelil Schröder, což se dalo čekat. A nová koalice v Berlíně se stím také neztotožní, takže myslím, že ten nápad s fondem posloužil ke krátkodobým politickým účelům, ale nemá to žádnou skutečnou budoucnost."

Milan Kopp, Milan Kocourek, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme