Summit EU oznámí datum vstupu Chorvatska do Unie

Chorvatsko uzavře jednání o připojení k Evropské unii na konci června. Na summitu lídrů sedmadvacítky to mají společně oznámit předseda Evropské rady Herman van Rompuy a chorvatská premiérka Jadranka Kosorová. Že se Chorvaté připravují už dnes oslavit ukončení předvstupních rozhovorů potvrdila i naše velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit eurozóny v Bruselu.

Summit eurozóny v Bruselu. | Foto: Evropská komise

„Myslím, že Chorvaté už mají šampaňská připravena a špunty vytáhnou už po skončení této Evropské rady. Formálně bude jednání ukončeno mezivládní konferencí 30. června, mluví se tady veřejně o technickém datu vstupu Chorvatska do Evropské unie – 1. července 2013. A upřímně, oslavy se tady připravují,“ sdělila Vicenová.

Přehrát

00:00 / 00:00

vicenová-eu-chorvatsko.mp3

Chorvatsko již vyřešilo veškeré podmínky pro vstup do EU vzhledem k Evropské komisi. „Komise ani já osobně nepochybujeme to tom, že je hodno doporučení stát se osmadvacátým členským státem Evropské unie,“ potvrdil eurokomisař pro rozšíření Štěpán Füle. V několika posledních měsících byl podle Füleho vidět progres hlavně v oblasti justice, tu komisaři sledovali nejpečlivěji.

Záhřeb v posledních měsících hodně přidal v přijímání reforem požadovaných Bruselem, a proto šlo jeho vyjednávání rychleji než dřív. Pomohlo mu i odsouzení generála Ante Gotoviny u haagského tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

Motivace pro balkánské země

Pokud Chorvaté do Unie vstoupí v blízké době, může to být stimul i pro další balkánské země, míní eurokomisař Füle.

„Já vidím velký pokrok na straně Černé hory a myslím si, že i Srbsko v zásadě kráčí dobrým směrem. Záleží teď na něm, jestli zintenzivní přijímání reformních kroků,“ dodal.

Oproti tomu vyhlídky Bosny a Hercegoviny jsou vzhledem ke složité etnické skladbě hodně vzdálené. Makedonie je sice kandidátskou zemí, ale zatím se nachází na samém začátku procesu. Jedním z jejích problému je i jméno země, které se shoduje se severořeckou provincií, a Řecko by proto nejspíš vstup Makedonie vetovalo.

Argumenty pro skeptiky

Vstup Chorvatska do EU k 1. červenci 2013 by mohlo ohrozit už jen odmítavé stanovisko některé ze stávajících členských zemí. „Chorvatsko bude bedlivě sledováno. Pokud jsou některé země EU proti, budou moci hledat dobrou záminku pro odsunutí vstupu,“ míní zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák. Připomíná přitom neblahé zkušenosti s Rumunskem a Bulharskem, které rovněž před začleněním slibovaly boj s korupcí a posílení soudního systému.

Skeptici upozorňují také na to, že v zemi je 18% nezaměstnanost a otázkou zůstává, jaká vláda zde bude ze pět let a zda bude tak proevropská jako je nyní. Argumenty jim daly i bouře, které vyvolalo zatčení národního hrdiny generála Ante Gotoviny a jeho vydání do mezinárodního soudu v Haagu.

Rozšiřování EU podle Slezáka ukazuje, že Balkán může být stabilizován a pro Unii je dobré mít co nejvíce balkánských zemí, které však pro ni nebudou přítěží, protože už budou mít své spory vyřešené.

Pavel Novák, Michal Šenk, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme