Summit EU projedná nová pravidla unijního hospodářství

Nová pravidla fungování hospodářství Evropské unie budou stěžejním tématem mimořádného summitu hlav států a vlád evropské sedmadvacítky v Bruselu. Lídři členských zemí mají dát zelenou společnému posuzování národních rozpočtů před jejich schválením v jednotlivých parlamentech. Neshody ale například přetrvávají v názorech na tresty za neplnění rozpočtových pravidel, které si samy unijní země stanovily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Platit pokuty za rozpočtovou neukázněnost ano, ale z jakých peněz? Například Česko je pro to, aby se mohly strhávat peníze ze všech unijních fondů. Tedy třeba i přímých zemědělských dotací. To se nelíbí některým starším velkým zemím.

Neshody jsou také o německém návrhu pozastavit rozmařilým státům hlasovací právo v radě ministrů. Česká republika ho nepodpoří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák o programu summitu

„Když bych to s jistou nadsázkou přehnal, tak bych to přirovnal k normálnímu životu, kde také když něco dlužíme, tak nám nejsou omezena základní občanská práva jako hlasování. I členské státy mají jakási základní práva, a tohle by nebyl dobrý mechanismus,“ vysvětlil premiér Petr Nečas.

Český premiér přijel do Bruselu hájit také náš odmítavý postoj k zavádění bankovní daně.

A české „ne“ zazní také v dalším projednávaném tématu. Tím je pomoc povodněmi postiženému Pákistánu. Jsme pro další finanční pomoc této zemi z evropských peněz. Nesouhlasíme ale se zmírněním podmínek pro vzájemný obchod.

Stejné výhody by pak totiž mohly chtít i další země. Pákistán do Evropy ročně dováží zboží za 230 milionů eur a obchodní výhody by mu ušetřily jen 50 milionů, což není příliš velká pomoc.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme