Summit EU projedná nová pravidla unijního hospodářství

Nová pravidla fungování hospodářství Evropské unie budou stěžejním tématem mimořádného summitu hlav států a vlád evropské sedmadvacítky v Bruselu. Lídři členských zemí mají dát zelenou společnému posuzování národních rozpočtů před jejich schválením v jednotlivých parlamentech. Neshody ale například přetrvávají v názorech na tresty za neplnění rozpočtových pravidel, které si samy unijní země stanovily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Platit pokuty za rozpočtovou neukázněnost ano, ale z jakých peněz? Například Česko je pro to, aby se mohly strhávat peníze ze všech unijních fondů. Tedy třeba i přímých zemědělských dotací. To se nelíbí některým starším velkým zemím.

Neshody jsou také o německém návrhu pozastavit rozmařilým státům hlasovací právo v radě ministrů. Česká republika ho nepodpoří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák o programu summitu

„Když bych to s jistou nadsázkou přehnal, tak bych to přirovnal k normálnímu životu, kde také když něco dlužíme, tak nám nejsou omezena základní občanská práva jako hlasování. I členské státy mají jakási základní práva, a tohle by nebyl dobrý mechanismus,“ vysvětlil premiér Petr Nečas.

Český premiér přijel do Bruselu hájit také náš odmítavý postoj k zavádění bankovní daně.

A české „ne“ zazní také v dalším projednávaném tématu. Tím je pomoc povodněmi postiženému Pákistánu. Jsme pro další finanční pomoc této zemi z evropských peněz. Nesouhlasíme ale se zmírněním podmínek pro vzájemný obchod.

Stejné výhody by pak totiž mohly chtít i další země. Pákistán do Evropy ročně dováží zboží za 230 milionů eur a obchodní výhody by mu ušetřily jen 50 milionů, což není příliš velká pomoc.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme