Summit EU rozhodne o jednání o vstupu Turecka

Dnes večer začíná v Bruselu dvoudenní summit Evropské unie. Jeho nejdůležitějším bodem bude rozhodování o tom, zda a kdy začne s Tureckem jednání o vstupu do společenství. Různá varování před tímto krokem v poslední době zněla hlavně z Francie, Rakouska či Německa, podle analytičky bruselského centra pro studia evropské politiky Sinem Aydinové ale důkladné studie ukazují, že obavy jsou neopodstatněné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

"Teď se zjišťuje, že dopad nebude tak citelný, jak si mnozí lidé v Evropě dosud mysleli. Věřím, že o tom všem se bude stále detailněji mluvit 9, 10, 11 letech, v době, kdy se bude vyjednávat, a tak lidé budou mít lepší informace o tom, co vstup Turecka doopravdy znamená."

Na základě dosavadních rozhovorů a především středečního usnesení Evropského parlamentu se proto očekává, že nejvyšší představitelé 25 členských zemí unie se rozhodnou zahájit rozhovory s Ankarou a že zároveň schválí kompromisní rámec podmínek, za kterých bude vyjednávání probíhat.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme