Summit EU: Rozpočtový výhled v prosinci

Evropská unie by se mohla dohodnout na příštím rozpočtovém výhledu v prosinci. To je naděje, se kterou odjíždějí premiéři nových členských zemí ze summitu, který se ve čtvrtek odehrál v královském paláci Hampton Court u Londýna. Na setkání se řešilo, jak by se měla pětadvacítka postavit výzvám globalizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ze summitu EU | Zdroj: ČTK

Unijní nováčky ale zajímala hlavně právě nová finanční perspektiva na roky 2007-2013

Od června, kdy se unie propadla do deprese kvůli dvěma nepovedeným referendům o ústavě a krachu jednání o financích se s rozpočtovým výhledem nepohnulo. A nové členské země to hodně trápí.

Bojí se totiž, že když bude docházet k dalším prodlevám, tak přijdou o peníze z unijních fondů. Proto ten tlak. Jak se zdá, podařilo se jim minimálně přesvědčit britského premiéra Tonyho Blaira, že je to pro ně velmi důležité.

Český premiér Jiří Paroubek z Londýna odcestoval s vírou, že v prosinci k dohodě dojde. "Tak já to opírám o vyjádření Tonyho Blaira. Vlastně jeho poslední relevantní věta, kterou řekl na summitu je, že pro to on udělá co bude moci, aby to bylo dojednáno, že chápe, že zejména kolegové z nových unijních na to tlačí."

Podobně se na to dívá i jeho slovenský kolega Mikoláš Dzurinda, který od Blaira čeká brzy další aktivitu. "V zápětí nám ještě oznámil, že od zítřka povede bilaterální rozhovory, které by mohly vést k závěrečné."

Debata o globalizaci, která byla hlavním důvodem, proč se tu evropští lídři sešli, dokázala, že mezi nimi existují velké názorové rozdíly. Většina z nich si ale každopádně pochvalovala, že se podařilo setřást napětí poslední doby. Summit tak proběhl v uvolněné atmosféře, která by mohla pomoct jednáním v následujících týdnech a měsících.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme