Summit EU-Rusko má vyřešit problém Kaliningradu

V Bruselu se dnes na společném summitu schází zástupci EU a Ruska. Jednání by se měla týkat ekonomické spolupráce, rozšíření EU ale také krize v Čečensku. Ruský prezident Putin se účastní summitu, který má vyřešit problém kolem Kaliningradu. Až Evropská unie přijme za rok 10 kandidátských zemí, ruská kaliningradská enkláva se ocitne izolovaná uvnitř EU. Jelikož Rusko má s Unií vízovou povinnost, hrozilo občanům Kaliningradu, že budou muset při cestě do mateřského Ruska žádat o vízum. Unie však nakonec vymyslela zvláštní dokumenty, které cestování usnadní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Obyvatelé nejzápadnější výspy Ruska jednání v Bruselu očekávají s napětím. Ročně cestuje z Ruska sem do Kaliningradu a zase zpět víc než 1 a půl miliónu lidí a většina obyvatel ruské enklávy má po celém území Ruska příbuzné. Levicově zaměřená média už několik dní předem vyhrocují atmosféru a také dnes tu rozhlasové stanice připomínají, že do Bruselu odjela také skupina více než 50 demonstrantů, která chce protestovat proti případnému zavedení víz pro obyvatele Kaliningradu při jejich cestách do Ruska. Lídr ruských komunistů Genadij Selezňov označil dnešní rozhovory o budoucnosti Kaliningradu za zkoušku Vladimira Putina a Kremlu. Přitom například i člen Rady federace za Kaliningradskou oblast připouští, že Rusko nemůže Evropské unii zaručit zastavení nelegální emigrace do zemí Unie.

Prezident Putin jedná v Bruselu vedle rozšíření EU také o krizi v Čečensku. Ruská armáda rozjela nové vojenské akce, zatímco Unie žádá politické řešení konfliktu. Před budovu Rady Unie ji přijdou podpořit tisíce lidí, kteří chtějí upozornit na porušování lidských práv v Čečensku.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme