Jednání v Kyjevě: Zelenskyj žádá další sankce proti Rusku, unie je chystá na výročí invaze

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl Evropskou unii k přijetí ještě tvrdších opatření proti Rusku, které téměř před rokem napadlo jeho zemi. O novém balíku sankcí ve čtvrtek jednal v Kyjevě s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Sankční tažení EU proti Rusku „mírně zpomalilo“ a mělo by znovu zrychlit, uvedl Zelenskyj na společné tiskové konferenci.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 14:08 2. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (vpravo) a šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové v Kyjevě

Schůzka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (vpravo) a šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové v Kyjevě | Foto: Ukrainian Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

Unie podle šéfky Evropské komise počítá s přijetím sankcí proti Moskvě na výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. „S našimi partnery v G7 (skupině vyspělých ekonomik) jsme zavedli dodatečný cenový strop na ruské ropné výrobky a k 24. únoru – přesně rok od začátku invaze – chystáme desátý balík sankcí,“ uvedla von der Leyenová.

Dodala přitom, že stávající sankce „rozežírají ruskou ekonomiku jako rez“ a „vrhají ji o generaci zpět“. Nynější cenový strop na ruskou ropu připravuje Moskvu každý den o přibližně 160 milionů eur (asi 3,8 miliardy Kč), odhadla.

Von der Leyenová ocenila, že i během války pokračuje Zelenského protikorupční tažení. „Je uklidňující vidět, že protikorupční orgány jsou bdělé a rychle odhalují případy korupce,“ řekla a vyzdvihla ukrajinskou „rychlou reakci na politické úrovni“, aby boj proti korupci dosahoval „hmatatelných výsledků“.

Potírání korupce je považováno za klíčové pro budoucí přijetí Ukrajiny do EU, poznamenala agentura AFP. „Zatímco Ukrajinci brání naše společné hodnoty, podpora EU dosáhla 50 miliard eur (asi 1,19 bilionu korun),“ uvedla předsedkyně Evropské komise. „Jsme v tom s vámi a na dlouhou dobu,“ dodala.

Summit ve válečné zóně

Do Kyjeva ve čtvrtek za ukrajinskými představiteli dorazila většina eurokomisařů, vedle von der Leyenové také šéf Evropské rady Charles Michel. Budou jednat se svými protějšky z ukrajinské vlády, v pátek na to naváže summit mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Ten se bude poprvé konat přímo ve válečné zóně.

Představitelé EU a Ukrajiny budou v první řadě jednat o další pomoci Ukrajině – a to jak finanční, tak ve smyslu dodávek vojenského materiálu a pomoci s výcvikem ukrajinských vojáků.

Šéf Evropské rady Michel dorazil do Kyjeva. Evropská unie je Ukrajina a Ukrajina je Unie, řekl při návštěvě

Číst článek

Evropská unie zahájila výcvik ukrajinských vojáků v listopadu s původním cílem vycvičit až 15 tisíc vojáků. Rozpočet mise byl stanoven na více než 100 milionů eur, tedy zhruba dvě a půl miliardy korun. Ve čtvrtek a v pátek budou jednat o možném navýšení této částky.

Dalším tématem summitu by mělo být budoucí trestání válečných zločinců. Dojde i na protiruské sankce, konkrétně na chystaný desátý balík sankcí. Zástupci Komise už dříve uvedli, že by ho chtěli přijmout nejpozději do 24. února, kdy uplyne přesně rok od začátku války.

Na programu summitu je také vstup Ukrajiny do Evropské unie. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal minulý týden prohlásil, že by Ukrajina mohla do EU vstoupit do dvou let. To je ale podle dřívějších vyjádření unijních činitelů nereálné.

Dá se proto předpokládat, že si unijní špičky s ukrajinskými představiteli budou vyjasňovat, jak by přístupový proces mohl v příštích letech postupovat. Ukrajina má od loňska oficiálně kandidátský status pro vstup do EU.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme