Summit EU-USA o Iráku i ekonomice

Otázka jak dál postupovat v Iráku, vévodí dnešnímu summitu Evropská unie-Spojené státy. Ten se odehrává na hradě Dromoland na západě Irska. USA reprezentuje šéf Bílého domu George Bush, pětadvacítku pak premiér předsednické země Bertie Ahern.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Obě strany berou tuto vrcholnou schůzku jako šanci oživit vzájemné vztahy zastíněné nedávnými rozepřemi.

Jak informuje z místa zpravodajka Českého rozhlasu Pavla Kvapilová, řeč ale nebude jenom o Iráku. Další prioritou jsou rozhovory o ekonomice.

I v době napětí kolem Iráku se ekonomické vztahy rozvíjely dobře, konstatuje premiér Ahern. V posledním roce a půl například narostly o 10 % americké investice ve Francii, i přesto, že tato země byla jedním z nejhlasitějších odpůrců zásahu v Iráku. Dnes chce dát Ahern ekonomické spolupráci další impuls.

"Tohle je summit, který by měl vyslat silný ekonomický vzkaz. Evropská unie a USA jsou největší světové trhy, jsou to vedoucí hráči ve Světové obchodní organizaci. Prezident Bush, předseda komise Prodi a já se proto také dnes setkáme se zástupci předních evropských a amerických businessmanů," připomněl premiér Ahern.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme