Summit EU v Bruselu doporučí vstup kandidátů v roce 2004

Evropská unie nejspíš doporučí deset kandidátských států ke členství v roce 2004. Návrh závěrečného usnesení z bruselského summitu tvrdí, že Česká republika a dalších devět zemí mají ukončit vstupní jednání do konce letošního roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Patnáct představitelů unie má podpořit návrh Evropské komise, který uvádí, že Česká republika a dalších devět kandidátských států splňují politická kritéria pro členství v EU a brzy se beze zbytku přizpůsobí také ekonomickým kritériím. Unie je odhodlána ukončit rozhovory s deseti kandidátskými státy na summitu v Kodani 12. a 13. prosince. V dubnu příštího roku podepíší tyto státy v Aténách smlouvu o přistoupení, píše se v návrhu závěrečného prohlášení summitu v Bruselu.

Státníci unie teď dolaďují kompromis o penězích na rozšíření. Vypadá to, že projde francouzsko-německá dohoda, která počítá s přímými dotacemi pro nové členské země už v roce 2004.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme