Summit EU v Bruselu míří k dohodě o boji s klimatickými změnami

Evropská unie je blízko kompromisu o opatřeních proti změnám podnebí. Takzvaný klimaticko-energetický balíček se přitom považuje za velmi složitý bod jednání summitu sedmadvacítky v Bruselu. Podle všeho ale členské státy brzy dospějí k dohodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová, Nicolas Sarkozy a Mirek Topolánek na summitu EU v Bruselu | Zdroj: ČTK

Největší spory se na bruselském summitu vedly kolem systému aukcí povolenek pro vypouštění oxidu uhličitého průmyslovými podniky. Některé státy včetně Česka chtěly, aby si energetické společnosti nemusely kupovat všechny emisní povolenky už od roku 2013. Náběh systému aukcí povolenek má být podle jejich představ postupný.

Francouzské předsednictví přišlo s kompromisním návrhem. Energetické podniky by ještě za 4 roky dostávaly 70 procent povolenek zdarma. Všechny by si musely pořizovat v aukcích až od roku 2019.

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry je také možné, že se podaří dosáhnout původního cíle české vlády. Aby si zpočátku musely energetické podniky kupovat povolenek ještě méně: "Chtěli jsme, aby to začalo na 20% a já bych byl rád, abychom se tam skutečně dostali. Ta možnost tady existuje."

Šéfové vlád jednání o takzvaném klimatickém balíčku pro dnešek přerušili a vrátí se k němu v pátek.

Česko je pro zachování pravidla - co země, to člen Evropské komise

Cesta k uspořádání nového referenda v Irsku o Lisabonské smlouvě je otevřená. "K volebním urnám půjdeme znovu," uvedl před svými evropskými kolegy irský premiér Brian Cowen. Irsko dostane od Evropské unie záruky svých požadavků, po kterých přistoupí k novému hlasování. Shodují se na tom účastníci Summitu Unie v Bruselu. Jednou z irských podmínek bylo zachování jeho komisaře i exekutivním orgánu Unie.

Když Irové v novém referendu schválí Lisabonskou smlouvu, otevírá se cesta k revizi systému určení počtu členů Evropské komise. Uvedl po jednání prvního dne summitu vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Členské země by si pak mohly uchovat každá svého komisaře i po roce 2014 a ne jen do tohoto data, jak smlouva předpokládá. Princip jedna země - jeden komisař se zamlouvá i Česku. "Pokud je ta volba, jestli chcete tu mít trošku větší vliv nebo ne, pak samozřejmě, pokud oni, tak my také," řekl vicepremiér Alexandr Vondra.

Lisabonskou smlouvu, která ve své původní podobě počítá se snížením počtu komisařů o třetinu, by bylo možné změnit v rámci přijetí nějakého méně konfliktního právního předpisu Unie jako takzvaný legislativní přílepek.

Čtvrteční summit EU poznamenala informace belgické policie, že zadržela 14 lidí podezřelých z přípravy sebevražedných útoků.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme