Summit EU: Vstupní rozhovory s Tureckem začnou 3. října 2005

Bruselský summit Evropské unie dospěl ve čtvrtek pozdě večer k historickému rozhodnutí. Vstupní rozhovory s Ankarou začnou 3. října příštího roku. Turecko o to usilovalo plných 41 let. Sjednocená Evropa má však podmínku. Ještě před startem rozhovorů musí Turecko uznat Kypr. Ostrov je rozdělen od roku 1974, kdy Turecko vtrhlo do severní části země. Svět uznává jen Kyperskou republiku; tureckou část uznává pouze Ankara.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký trh v Istanbulu

Turecký trh v Istanbulu | Foto: www.exploreturkey.com

Turecké ambice vstupu do EU nejvíc podporují Velká Británie, Itálie či Španělsko. Podle nich je tato země strategicky velmi důležitá coby most k muslimskému světu. Ve skupině skeptické se výrazně profilují Rakousko, Kypr a nebo Dánsko. Právě tyto země by si představovaly raději nějakou formu speciálního partnerství, než plnohodnotné členství.

Politici musí brát i ohled na veřejné mínění ve svých zemích. Mnoho Evropanů není možnému vstupu Turecka nakloněno příznivě. Například ve Francii dva nedávné průzkumy ukázaly, že proti je 56, resp. 67% lidí. Analytička bruselského Centra pro studia evropské politiky Senam Aydin připomíná, že sami Turci do unie chtějí: "75 -76 procent lidí v Turecku je pro vstup do unie. Turci jsou velmi proevropští. Upřímně řečeno, doposud do bylo hodně o tom identifikovat se prostě s Evropou. Ale teď to je jiné. Lidé už začínají cítit ve svých životech důsledky reforem, které se kvůli vstupu dělají. A tak teď už chtějí do unie spíš kvůli tomu, co jim tyhle změny přinášejí. Tenhle pocit je myslím čím dál silnější."

Ředitel bruselského centra pro evropskou politiku John Palmer upozorňuje, že to ještě nebude snadné. I když vstupní rozhovory zřejmě začnou, je podle něj potřeba si uvědomit, že budou náročné. "Vyjednávání a reformy, které zároveň poběží, rozhodně nebudou krátké. Kdybych byl Turkem, byl bych ale vlastně velmi rád, že na to bude potřeba hodně času - deset až patnáct let. Protože změny, které si členství vyžádá, budou ještě traumatické. Bylo to tak v případě Británie nebo třeba Španělska. A neméně traumatické to bude v případě Turecka," řekl Radiožurnálu Palmer.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme