Summit EU: vyjednávání o brexitu, tlak na světové hráče v Sýrii i sankce proti Rusku

Představitelé 27 členských států Evropské unie se ve čtvrtek po skončení oficiální části summitu dohodli na způsobu, jak budou vyjednávat s Británií o jejím odchodu z unie. Nejspornější otázkou přitom bylo zapojení Evropského parlamentu. Ten se nakonec dostane pouze na přípravná jednání, k vyjednávacímu stolu ale ne. Na summitu se lídři mimo jiné shodli na užší spolupráci v obraně, prodloužení sankcí proti Rusku nebo využití diplomatického tlaku k otevření koridorů do Allepa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé členských států EU se po skončení oficiální části summitu dohodli na způsobu, jak budou vyjednávat o odchodu Británie z unie (ilustrační foto)

Představitelé členských států EU se po skončení oficiální části summitu dohodli na způsobu, jak budou vyjednávat o odchodu Británie z unie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ještě před jednáním 27 předseda Evropského parlamentu Martin Schulz řekl, že je pro něj naprosto nepřijatelné, aby se vyjednávání s Velkou Británií europarlament neúčastnil. Právě tato instituce totiž pak bude o výsledné dohodě s Británií hlasovat, jak upozornil Schulz.

Šéf summitu Donald Tusk ale po schůzce 27 oznámil, že nikdo z europoslanců u vyjednávacího stolu s Británií nebude. Podle Tuska členské země nicméně ustoupily. Umožní europarlamentu účastnit se alespoň přípravných jednání před evropskými summity na úrovni diplomatů.

S Londýnem tak bude o podmínkách brexitu vyjednávat Evropská komise. Zadání, podle kterých bude postupovat, připraví členské země na nejbližším summitu po aktivaci článku 50, tedy možná už v březnu příštího roku.

„To bude chvíle, kdy budeme muset prosadit naše národní priority, které by měla připravit vláda. Doufám, že výsledkem vyjednávání bude vyvážená dohoda a že se podaří zajistit respekt k právům českých občanů, kteří pracují a žijí ve Velké Británii,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Hlavním unijním vyjednavačem bude Francouz Michel Barnier, jak potvrdil šéf Evropské komise Jean Claude Juncker. Hlavní vyjednavač Evropského parlamentu Guy Verhofstad už dříve pohrozil, že by mohl začít vlastní rozhovory s Londýnem.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové čeká unii při jednáních o reformě azylového systému ještě hodně práce | Foto: Reuters

Azylová reforma

Evropští lídři se zároveň na summitu v Bruselu shodli na tom, že cílem EU je dohodnout se na reformě azylového systému do poloviny příštího roku.

Unie tak bude jednat o jiných způsobech pomoci, které by mohly nahradit uprchlické kvóty. Patří mezi ně například vysílání policistů a úředníků do zasažených zemí nebo finanční pomoc. Podle České republiky je ale na změnu azylové politiky příliš málo času:

„Nemyslím si, že to bude tak jednoduché, abychom během 6 měsíců dánského předsednictví dospěli k závěru,“ řekl Sobotka.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové čeká unii při jednáních o reformě azylového systému ještě hodně práce. Zdůraznila přitom, že debata o přerozdělování uprchlíků je jen jedním z problémů. Proti odstranění kvót jsou především státy na jihu Evropy.

Sýrie, Turecko, Rusko

Země EU se ve čtvrtek na summitu v Bruselu mimo jiné shodly na tom prodloužit sankce proti Rusku o dalších šest měsíců do poloviny příštího roku nebo na potřebě posílit spolupráci v bezpečnosti a obraně a vydávat na tyto oblasti více finančních prostředků. Donald Tusk zároveň řekl, že Evropská unie uspořádá v příštích měsících summit s Tureckem.

Unie také využije všechny diplomatické kanály k tlaku na mezinárodní hráče v Sýrii s cílem zajistit okamžité otevření koridorů do Allepa k humanitární pomoci a evakuacím civilistů. Evropští politici opakovaně poukázali na roli, kterou v syrské krizi svou podporou Damašku sehrávají Rusko a Írán.

ČTK, Viktor Daněk, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme