Babiš: Státy Visegrádu odmítnou Timmermanse jako nového šéfa Evropské komise i v úterý

Země visegrádské skupiny na nedělním a pondělním summitu EU byly a zůstaly jednotné, pokud jde o odmítavý pohled na možnost, že by Evropskou komisi v příštích pěti letech vedl její nynější první místopředseda, nizozemský socialista Frans Timmermans. Novinářům to po krachu pondělních jednání summitu řekl premiér Andrej Babiš.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři zemí Visegrádské čtyřky (ilustrační foto) | Zdroj: Úřad vlády ČR

Babiš zdůraznil, že postoj V4 – tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska - se nezmění ani v dalším jednání o obsazení klíčových unijních postů, které začne v úterý dopoledne.

„Zítra (v úterý) podle mého názoru asi budeme začínat od znovu, i když z našeho pohledu je ta pozice velice jednoduchá,“ podotkl Babiš. Připomněl, že postoj středoevropských zemí sdílela také Itálie a země dávaly jasně najevo, že jméno nizozemského politika je pro ně „obrovský problém“, ale že nemají žádné další požadavky, samy podle Babiše dokonce přišly s určitými personálními návrhy. Většina zástupců dalších států EU podle něj tento postoj pochopila.

„Pan Timmermans určitě může zastávat nějaký jiný významný post v rámci evropských struktur,“ dodal Babiš. Nynějšího prvního místopředsedu kritizuje za migrační kvóty a „předsudky“ vůči zemím středoevropského regionu, včetně Rakouska. „To jen potvrzuje, že si myslím, že Evropská komise nemá dělat politiku,“ podotkl.

Visegrádská čtyřka chce v čele Evropské komise někoho, kdo rozumí tomuto regionu, zopakoval Babiš

Číst článek

„Nová Evropa potřebuje nové tváře“

Summit řeší celý soubor pozic ve vedení unijních institucí, pro Česko a další země V4 je ale právě post v čele Evropské komise po Jeanu-Claudu Junckerovi tím klíčovým i proto, že s ním bude třeba jednat o nových komisařích za jednotlivé země. Šéf komise má podle Babiše „obrovskou moc“.

„Musíme vybírat takové lidi, kteří dokážou hledat a vytvářet kompromisy,“ zdůraznil při odchodu z jednání polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki. Rozhodování unie musí podle něj odrážet zájmy pokud možno všech členských států bloku. Návrh na Timmermanse podle něj takovému přístupu neodpovídá. „Nová Evropa potřebuje nové tváře, které na jiné neútočí, které nehledají problémy, ale snaží se zemím pomáhat.“

Rozdíly v pohledech jednotlivých členů EU jsou ale podle polského premiéra tak vzdálené, že není jisté, zda se je v úterním kole rozhovorů podaří překonat. Stejně jako Babiš i Morawiecki zmínil, že země V4 přišly s vlastními návrhy. Ani jeden z premiérů je ale nechtěl před novináři konkretizovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme