Summit Evropské unie o financování jejího rozšíření

V Bruselu začal summit Evropské unie, který má dohodnout jak se bude financovat její rozšíření o deset kandidátských zemí. Pokud summit skončí neúspěchem, jen velmi těžko se bude dodržovat jízdní řád v přijímání nových členů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Vyhlídky zatím nejsou příliš růžové, protože názory jednotlivých zemí Unie se liší v klíčové otázce, v reformě zemědělské politiky.

Zemědělství spolyká téměř polovinu z rozpočtu Evropské unie. Pokud státy jako Nizozemsko, Británie nebo Německo mluví o nutnosti zlevnit provoz unie před rozšířením, myslí tím především snížení agrárních subvencí.

Nizozemsko přijelo do Bruselu s tím, že nebude souhlasit s přímými dotacemi farmářům z nových členských zemí, pokud se nesníží příspěvek Nizozemska do rozpočtu unie.

To vyvolalo mezi účastníky summitu pozdvižení a začalo se hovořit o vydírání. Nizozemci ale vidí situaci jinak. Pokud prý unie nezreformuje svou zemědělskou politiku, nic jiného prý vládě v Haagu nezbývá. Hrozí, že Nizozemsko bude muset platit v roce 2004 o miliardu eur více než letos, tvrdí nizozemské zdroje.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme